Gündem Haberleri

  TÜSİAD: Cumhurbaşkanlığında uzlaşma sağlanmalı

  ANKA
  23.07.2007 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), seçim sonuçlarını, "Yeni dönemde, parlamentoyu önemli görev ve sorumluluklar beklemektedir. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci de dahil olmak üzere, toplumda oluşmuş olan hassasiyetlerin giderilerek, toplumsal uzlaşma ortamının sağlanmasına yönelik bir anlayışın benimsenmesi gerektiği görüşündeyiz" diye değerlendirdi.

  TÜSİAD'dan yapılan yazılı açıklamada, seçim sonuçları değerlendirildi. 23. Dönem TBMM seçimlerinin barış ve huzur ortamında gerçekleştirilmiş olmasının, Türk demokrasisinin başarısı ve eriştiği olgunluk düzeyinin bir göstergesi olduğu kaydedilen açıklamada, seçmenin parlamentoda temsilinin bir evvelki döneme göre büyük ölçüde artış gösterdiğine işaret edildi. Türk iş dünyası adına yeni seçilen milletvekillerini kutayan TÜSİAD'ın açıklamasında, "Yeni parlamentonun, Türkiye’yi, Atatürk’ün çağdaş uygarlık hedefi temelinde, daha demokratik ve refah düzeyi daha yüksek bir ülke yapma yolunda her türlü çabayı sarf edeceğine inancımızı vurgulamak isteriz" denildi.

  Türkiye'nin, geçen dönemde, makroekonomik dengelerin sağlanması, uluslararası ekonomik entegrasyon ve AB ile müzakerelerin başlaması alanlarında ciddi başarılar elde ettiği vurgulanan açıklamada, "Yeni dönemde, parlamentoyu önemli görev ve sorumluluklar beklemektedir. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci de dahil olmak üzere, toplumda oluşmuş olan hassasiyetlerin giderilerek, toplumsal uzlaşma ortamının sağlanmasına yönelik bir anlayışın benimsenmesi gerektiği görüşündeyiz" değerlendirmesinde bulunuldu.

  İş dünyasının beklentisinin, yeni parlamento ve yeni kurulacak Hükümet’in, elde edilen başarıları artırarak devam ettirmesi olduğu belirtilen açıklamada, "Meclis'in çalışmaya başlaması ile birlikte, yeni hükümetin, hızla Türkiye’nin gerçek gündemini oluşturan yapısal reform ve demokratikleşme alanlarına odaklanması uygun olacaktır” denildi.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı