Gündem Haberleri

  TÜSİAD: Cumhurbaşkanlığı için uzlaşın, başarıyı artırın

  Hürriyet Haber
  24.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), seçim sonuçlarını, "Yeni dönemde, parlamentoyu önemli görev ve sorumluluklar beklemektedir.Bu çerçevede, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci de dahil olmak üzere, toplumda oluşmuş olan hassasiyetlerin giderilerek, toplumsal uzlaşma ortamının sağlanmasına yönelik bir anlayışın benimsenmesi gerektiği görüşündeyiz" diye değerlendirdi.

  DEMOKRASİNİN BAŞARISI: 23’üncü Dönem TBMM seçimlerinin barış ve huzur ortamında gerçekleştirilmiş olmasının, Türk demokrasisinin başarısı ve eriştiği olgunluk düzeyinin bir göstergesi olduğu kaydedilen TÜSİAD açıklamasında, seçmenin parlamentoda temsilinin bir evvelki döneme göre büyük ölçüde artış gösterdiğine işaret edildi. Türk iş dünyası adına yeni seçilen milletvekillerini kutayan TÜSİAD’ın açıklamasında, "Yeni parlamentonun, Türkiye’yi, Atatürk’ün çağdaş uygarlık hedefi temelinde, daha demokratik ve refah düzeyi daha yüksek bir ülke yapma yolunda her türlü çabayı sarf edeceğine inancımızı vurgulamak isteriz" denildi.

  TOPLUMSAL UZLAŞMA: Türkiye’nin, geçen dönemde, makroekonomik dengelerin sağlanması, uluslararası ekonomik entegrasyon ve AB ile müzakerelerin başlaması alanlarında ciddi başarılar elde ettiği vurgulanan açıklamada, "Yeni dönemde, parlamentoyu önemli görev ve sorumluluklar beklemektedir. Bu çerçevede, Cumhurbaşkanlığı seçim süreci de dahil olmak üzere, toplumda oluşmuş olan hassasiyetlerin giderilerek, toplumsal uzlaşma ortamının sağlanmasına yönelik bir anlayışın benimsenmesi gerektiği görüşündeyiz" değerlendirmesinde bulunuldu.

  REFORM VE DEMOKRASİ: İş dünyasının beklentisinin, yeni parlamento ve yeni kurulacak Hükümet’in, elde edilen başarıları artırarak devam ettirmesi olduğu belirtilen açıklamada, "Meclis’in çalışmaya başlaması ile birlikte, yeni hükümetin, hızla Türkiye’nin gerçek gündemini oluşturan yapısal reform ve demokratikleşme alanlarına odaklanması uygun olacaktır" denildi.

  İSO: Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık hedefi

  İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: Yeni Meclis ve yeni hükümetten, temelinde uzlaşma olan ve tüm ülkeyi kucaklayan politikalarla Türkiye’yi Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık hedefine daha da yakınlaştırmasını ve elde edilen kazanımları artırarak devam ettirmesini bekliyoruz. AKP iktidarının ikinci döneminde arkasına aldığı büyük destek ile ilk dönemde yapılamayanları ve eksik kalanları tamamlamalı. Rekabet gücünü artıracak yapısal reformlar ve mikro reformlar süratle devreye sokulmalı. Yeni dönem, mikro ekonomik değişimin yaşandığı bir dönem olmalı.

  Bayraktar: Tarım için

  işbirliği bekliyoruz


  Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar: Demokrasi seçimden ibaret değil. Yeni hükümetten, tarım politikaları konusunda TZOB ile daha yakın bir işbirliği ve diyalog bekliyoruz. Yeni kurulacak hükümeti zor günler bekliyor.

  Kızıltaş: Yeni hükümet

  Türkiye’yi marka yapmalı


  Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Ali Murad Kızıltaş: İşsizlik sorununu çözmek ve Türkiye’nin imajını güçlendirmek için yerli üretimden satışlar desteklenmeli. Yeni hükümet Türk markalarını destekleyip, Türkiye’yi marka yapmalı. Şimdiye kadar kriz dönemi politikaları uygulandı. Artık Türkiye’nin geçiş dönemi siyasetini bir yana bırakıp yeni bir yol çizmeli.

  Orakçıoğlu: Üretim ve

  ihracatla dost olun


  İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Süleyman Orakçıoğlu: Bugüne kadar gerçekleştirilen mali piyasa düzenlemelerinden sonra sıra reel sektörün, üretimin, ihracatın ve istihdamın önünün açılmasına geldi. En önemli beklentimiz, reel sektörün ve ihracatçının rekabetçiliğini artıracak, dost ekonomi politikaları uygulanması.

  TOBB: Kaybedecek bir dakika bile yok

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB): Seçim sonuçları milletin barış, huzur ve istikrar isteğini ortaya koydu. AKP iktidar döneminden sonra girdiği ilk seçimde oylarını artırdı. Bu fırsatı doğru değerlendirmek gerekiyor. Türkiye’nin yeni bir yol haritasına ihtiyacı var. İş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi için gereken bütün adımlar atılmalıdır. Türkiye’nin kaybedecek bir dakikası bile yok. Ülkemizin vakit geçirmeden yeniden ekonomiye odaklanması gerekiyor.

  Üzülmez: Kurla ilgili bazı önlemler alınsın

  Konya Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Hüseyin Üzülmez: Yabancı yatırımcı güven ve istikrara gelmeyi sürdürecek. AB’ye giriş süreci, ekonomik gelişmeler ve bölgesinde sıkıntıların yaşandığı dönemde ülkede istikrar seçildi. Döviz kurundaki düşüklükle ilgili ilerde ciddi çalışmalar yapılabilir. Kurla ilgili bazı tedbirler alınmasını bekliyoruz.

  Koçer: Reformları yapın, yeni bir sıçrama yaratın

  Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer: Türkiye’de şimdi çok hızlı olarak üretimin önündeki engellerin kaldırılması ve sanayinin rekabet gücünün artırılmasına yönelik acil bir plan devreye sokulmalı. Artık Türkiye tek başına iktidarla tüm reformlarını kısa sürece tamamlayıp yeni bir sıçrama yapmalıdır.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı