GeriGündem TUS'a yapılan itirazlar reddedildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

TUS'a yapılan itirazlar reddedildi

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), Tıpta Uzmanlık Sınavı'na yapılan itirazları değerlendirdi. Genç doktor adaylarının maddi hatalar, yanlış değerlendirme, silgilerden kaynaklanan sorunlar ya da boş bırakılan soru sayısının fazla göründüğü yönündeki itirazları reddetti.

hurriyetegitim.com'un haberine göre,  ÖSYM yaptığı açıklamada itiraz dilekçelerinin hemen hepsinde benzer metinler yer aldığı için de konunun bir hak arama çabası değil, organize bir kampanya olduğunu öne sürdü. 

ÖSYM'nin internet sitesinde yayınlanan açıklamada, TUS Bilim Sınavı ile ilgili olarak 508 adet itiraz dilekçesinin incelendiği belirtildi. Dilekçelerden 485'inde itiraza konu olacak bir durumun bulunmadığını bildiren ÖSYM, diğer 23 cevap kağıdının da uzmanlardan oluşan bir komisyon tarafından değerlendirildiğini belirtti. Açıklamaya göre, 25 Ocak 2011'de toplanan komisyon şu sonuca vardı: "22 adayın cevap kâğıdında işaretledikten sonra iyi silmedikleri için optik okuyucu tarafından silinmemiş gibi okunan veya daha önce konulan işaret iyi silinmediği için çift işaretliymiş gibi okunan cevapların olduğu görülmüştür. Aynı cevap kâğıtlarında aday tarafından silinen ve optik okuyucu tarafından da silinmiş olarak algılanan değişik örneklerin olması, sorunun silgi nedeniyle değil, adayın kendisinin silme eylemini iyi gerçekleştirmediğinden kaynaklandığını göstermektedir."

'Konu adayların sorumluluğunda'

Komisyonun raporunu değerlendiren ÖSYM Yürütme Kurulu da, kılavuzlarda ve çeşitli ortamlarda defalarda silme işleminin iyi yapılmasına dair uyarılarda bulunulduğu için konunun adayların sorumluluğunda olduğu ve sınav sonuçlarının geçerli olduğu sonucuna vardı.

Bir adayın da sorulardan 1 tanesini boş bıraktığını ancak, sonuç belgesinde 8 boş soru göründüğünü belirterek yaptığı itirazı da redderek şu açıklamayı yaptı: "Bu adayın cevap kâğıdı incelendiğinde, son 7 soruya ait alanda hiçbir işaretlemenin olmadığı görülmüştür. Adayın bu soruları görmediği için işaretlemediği, bu nedenle adayın itirazının geçersiz olduğu sonucuna varılmıştır."

ÖSYM açıklamada ayrıca, itiraz dilekçelerinde yer alan metinlerin neredeyse hepsinin aynı metin ile yazılmış olduğunu belirtilerek, bunun bir hak arama çabası değil, "Organize bir kampanya ürünü olduğu" söylendi.

Genç doktorlar ısrarlı

Öte yandan ÖSYM'ye dilekçe veren genç doktorlar itirazlarında ısrar ediyor. Ve silgilerin kalitesiz olduğunu, sınavda çok uğraşmalarına rağmen düzgün silemediklerini savunarak bunun kendilerinin değil, silgileri dağıtan ÖSYM'nin sorumluluğunda olduğunu iddia ediyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle