Gündem Haberleri

  TÜRSAB'tan 'Seyahat Güvence Paketi'

  Hürriyet Haber
  26.07.2001 - 15:13 | Son Güncelleme:

  Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nin (TÜRSAB), 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olacak ''Seyahat Güvence Paketi'' tanıtıldı.  TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Birlik Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, bugüne kadar yurtdışından gelen müşterilerin sahip olduğu sigorta sisteminden, bundan sonra yurtiçi ve yurtdışına çıkacakolan Türk vatandaşlarının da yararlanacağını söyledi.

  Ulusoy, 1.5 yıl süren bir çalışma sonucunda Güneş Sigorta ile vardıkları anlaşmayla yurtiçi ve yurtdışı turlarda TÜRSAB'a bağlı seyahat acenteleri ile yolculuk edip, bu poliçeyi satın alacakların sağlık, ayıplı ve kusurlu hizmet, ferdi kaza, geri dönüş, yardım ve sorumluluk sigortasından yararlanacağını belirtti.  

  ''Bu poliçe ile müşterilerimiz Avrupa standartlarında seyahat edecek. Onların sahip olduğu tüm güvenceler bizde de olacak'' diyen Ulusoy, tura katılan ve poliçeyi satın almak isteyen müşterilerin kaldıkları süreye göre yurtiçinde 7.4-9.6 dolar, yurtdışı turlarda ise 9.7 ile 14.40 dolar arasında ödeme yapacağını söyledi.

  Ulusoy, sigorta poliçesi satın almayanlar herhangi bir seyahat acentesiyle hizmet konusunda bir anlaşmazlığa düştüğünde, bundan Turizm Bakanlığı, TÜRSAB ve Güneş Sigorta'nın sorumlu olmayacağını kaydetti.

  Bu nedenle bu poliçenin seyahat eden herkes tarafından satın alınmasını tavsiye eden Ulusoy, ''Poliçe ile bütün turlar teminat altına alınıyor. Böylece hem turlara yönelik müşteri şikayeti azalacak, hem de bu alanda kaçak faaliyet gösteren kişi ve kuruluşlar önlenecek'' dedi.

  Güneş Sigorta A.Ş Genel Müdürü Mehmet Aydoğdu da, TÜRSAB ile 1 yıllık yaptıkları anlaşma ile toplam 100 bin poliçe hazırladıklarını söyledi.

  Seyahat Güvence Poliçesi'nin ferdi kaza teminatı, geri dönüş teminatı, sorumluluk sigortası ve yardım hizmetlerini kapsadığını anlatan Aydoğdu, bu poliçeyi satın alan müşterilerin bir kazaya uğramaları halinde, seyahat gerçekleşmez veya gittiği yerden geri dönüşü sağlanmadığında, 5 yıldızlı otel yerine 3 yıldızlı otel hizmeti verildiğinde, seyahatte hastalanma, yaralanma gibi durumlarda her türlü hastane masrafı ile hasta yanına gidecek refakatçinin de masraflarının sigorta tarafından karşılanacağını kaydetti.

  Daha sonra soruları yanıtlayan Ulusoy, bu yıl 2 milyon kişinin yurtiçi ve yurtdışına seyahat etmesinin hedeflendiğini ancak ekonomik kriz ve hükümetin aldığı kararlar nedeniyle bu hedefi yarı yarıya indirdiklerini, eğer yeni harçlar konulmaması halinde yıl sonunda 1 milyona ulaşacaklarını söyledi.

  Ulusoy, hükümetin yurtdışına çıkışta koyduğu 50 dolar harcı eleştirerek, ''Bu Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin kendi vatandaşına koyduğu bir vizedir. Çağdışı bir uygulamadır. Bu harcı koyacaklarına Çevre, Turizm ve Kültür Bakanlığı'nı birleştirsinler. Böylece hem bakanlık sayısı azalır, hem de tasarruf sağlarlar'' diye konuştu.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı