Gündem Haberleri

  Turnalarla uçtu

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  07.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Her parmağında bir hüner Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şovlarına bir yenisini daha ekledi.

  Rusya’nın Japonya’ya bakan öbür ucundaki APEC zirvesinin yapılacağı Vladivostok şehrine dün hareket eden Putin, yarı yolda Sibirya’nın ortasında mola vererek soyu tükenmek üzere olan beyaz turna kuşu yavrularına uçmayı öğretti.

  Putin gerçekten de sürünün lideri olarak gökyüzüne havalandı. Tabi bu işin üstesinden kollarına katan bağlayarak yapmadı. Motorlu delta planör pilotu olarak göklere havalandı.

  Anneleri kayıplara karışan turna yavrularına planörle uçuş dersi verme uygulaması, “Ümit uçuşu” adı altında Rus çevre bilimcisi Aleksander Sorokin tarafından başlatılmıştı.

  TURNALARLA BİRLİKTE UÇTU / WEBTV

  Üç dört aylık yavru turnalar bir türlü uçmaya yanaşmayınca Sorokin onları yavaş yavaş besleyerek motorlu hava aracına alıştırmıştı. Yerdeki planörü annelerine benzetmeye başlayan kuşlar bir süre sonra onunla birlikte uçmaya da başlıyordu.

  Sibirya’nin kuzeyinde Yamal bölgesinde uygulanan bu programa Putin konuk olarak katıldı. Önceden ders alıp almadığı bilinmiyor, ama Rusya Devlet Başkanı kuşlara benzemesi için beyaz kıyafete bürünerek yardımcı pilot eşliğinde planörün başına geçti.

  Putin’in ilk denemesi pek başarılı olmadı. Putin’in kullandığı planörün peşinde ilk başta sadece bir yavru kuş takıldı. Durumdan memnun kalmayan Putin pes etmeyerek yarım saat sonra ikinci uçuşu gerçekleştirdi. Bu sefer şansı yaver giden Rusya Başkanı peşine tam beş turna kuşu taktı.

  "YUKARIDA ÇOK KORKTUM"

  Gökyüzünde turnalarla bir süre uçan Putin yere indiğinde Rus gazetecilere izlenimlerini paylaştı. Yukarda epeyce korktuğunu itiraf eden Putin, “Bu iş yerden göründüğü gibi kolay değilmiş. Ben zamanında savaş uçağı bile kullandım. Ama delta planör yönetmek uçaktan çok daha zormuş. Dümende ufacık bir hareket, uçurtmaya benzeyen hava aracını sallamaya yetiyor. Ne yalan söyleyeyim yukarda ödüm koptu” açıklamasını yaptı.

  Korkulu anlar yaşamasına rağmen çevreci programa katılmış olmaktan çok mutlu olduğunu da dile getiren Vladimir Putin, “Yukarda turnaların yanımda nasıl süzüldüğünü görmek yaşadığım korkulara değdi. Soyu tükenmek üzere olan bu muhteşem kuşların yakında sıcak ülkelere uçmasını sağlayabildiysem ne mutlu bana” ifadesini kullandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı