Gündem Haberleri

  Türk'ün pazusunu değil beynini gösterme zamanı

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Prof. Gazi Yaşargil'in adı ABD'de bilim kürsüsüne verildi

  DÜNYACA ünlü ‘‘Neurosurgery’’ adlı bilim dergisi tarafından ''Yüzyılın Adamı'' seçilen Türk beyin cerrahı Prof. Gazi Yaşargil'in adı bir bilim kürsüsüne veriliyor. Böylece, ABD'de ilk kez saygın bir üniversitenin bilim kürsüsü bir Türk'ün adını taşıyacak.

  Arkansas Üniversitesi Tıp Fakültesi Nörocerrahi Bölümü, Cumartesi günü Little Rock'ta yapılacak bir törende, ‘‘Gazi Yaşargil Kürsüsü’’nün kurulduğunu resmen açıklayacak. Amerikan medyası töreni izleyecek.

  Tıp Fakültesi Başkanı Harry Ward, ‘‘Gazi Yaşargil mükemmel olmanın somut durumudur. Nörocerrahiye katkılarıyla herkesin ötesinde bir doktor olarak kendini kanıtlamıştır. Nörocerrahi ve mikro-nörocarrahide devrim yapmıştır’’ dedi.

  SONUÇ ÇOK GÜZEL

  Little Rock'ta yapılacak törende, dünyanın 11 ülkesi ve ABD'nin 23 Eyaleti temsil edilecek. 400 kadar davetli arasında Gazi Yaşargil'in tedavi ettiği hastalar da yer alacak.

  Prof. Yaşargil, Hürriyet'e yaptığı açıklamada, yıllardır sabır ve sabatla çalıştığını söyledi ve ‘‘Sonuç çok güzel oldu’’ dedi. Gazi Yaşargil, Türkler'in sadece pazularıyla tanındığını, ancak beyinlerinin de bulunduğunu kaydederek, ‘‘Bunu tüm dünyaya göstermeliyiz. Ben yaşamım boyunca bunun çabası içinde oldum’’ diye konuştu.

  İlk defa bir Türk'ün adının ABD'deki bir üniversitede bir bilim kürsüsüne verileceğini belirten Yaşargil, Little Rock'taki törene Türkiye'den de davetlilerin katılacağını belirtti.

  Gazi Yaşargil, beyin cerrahisine katkılarından dolayı ‘‘Öncü’’ olarak adlandırılıyor.

  Prof. Yaşargil'e göre, beyin su koridorlarından oluşuyor. Aynen, yeni bir kıta nehirleri yoluyla nasıl keşfedilebirse, cerrah da beyni koridorları yoluyla keşfedebilir. Gazi Yaşargil, mikroskoplar aracılığıyla ve bu koridorlardan insan beyninde ulaşılmayacak tümör ya da lezyon bulunmadığını belirtiyor.

  ‘‘Beyin tümörlerine cerrahi müdahale olmaz’’ düşüncesini yerle bir ederek devrim yapan Yaşargil, doğru yöntemlerle her cerrahi müdahalenin savunucusu olarak tanınıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı