Gündem Haberleri

  Türk'ün KHK sözleri büyük övgü aldı

  Hürriyet Haber
  04.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, önceki gün Hürriyet'e yaptığı özel açıklamada, ‘‘Cadı avına çıkmayalım. Bütün memurlara irticacı gözüyle bakamayız, bu devlete zarar verir’’ sözleri, hem muhalefetten, hem de iktidar temsilcilerinden destek buldu.

  Bakana çok hak veriyorum

  Mesut Yılmaz (ANAP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı):

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e çok hak veriyorum. Bizim uygulamadaki bütün titizliğimiz, o yönde olacak.

  Madem öyle imzalamasaydı

  Uluç Gürkan (DSP Ankara Milletvekili)

  Bu düzenlemenin Mc Carthy dönemine benzememesi hükümetten gelecek tasarının içeriğine bağlı. Eğer Hikmet Sami Türk'ün bu tür endişeleri varsa, tasarı oluşurken bunu söylemesi gerekir. Ayrıca kanun hükmündeki kararnameye imza attıktan sonra böyle bir endişesini dile getirmesi de çelişkilidir.

  Türk harika konuşuyor

  Şevket Bülent Yahnici (MHP Genel Başkan Yardımcısı)

  Türk'ün konuşmaları harika. Hak vermemek mümkün değil. Aynı konulara zaman zaman biz de işaret etmiştik. Geçmişte irtica, anti-laik saplantısıyla insanlar haksız yere soruşturuldular ve mağdur edildiler. Bunun kötüye kullanılacağının son örneğini YÖK'te gördük. Bizzat YÖK yönetimi Mc Carthy'ci zihniyetle somut bir bilgi ve belge olmaksızın milliyetçi ve dürüst öğretim üyelerine haksızlık yaptı. Devlet elbetteki kendinden maaş alıp kendine söven hatta altını oyanları beslemek mecburiyetinde değil ama bunu yapanlarla yapmayanları iyi ayırmak gerekir.

  Hak vermemek mümkün değil

  Nejat Arseven (TBMM Başkanvekili, TBMM Uyum Komisyonu Başkanı, ANAP Ankara Milletvekili)

  Türk'e hak vermemek mümkün değil. Tabii kanun veya o kararname çıkmış olsaydı uygulamaya bakma imkanımız bulunurdu. Çıkacak yetkiyi uygulayanlar, hangi merci olursa olsun, çok dikkatli davranmalı; ince eleyip, sık dokumalı. Delile dayanmayan iddialarla hareket etmek, kıyım yapmak olur. Yasa tasarısı Meclis'e geldiğinde, bütün bunlar dikkate alınarak düzenleme yapılacaktır.

  Takdire şayan sözler

  Recai Kutan (FP Genel Başkanı)

  Türk'ün bu sözleri takdire şayandır. Türk zaten öteden beri değerli bir hukukçudur. Kendisi çok haklı bir görüş açıkladı. Sayın Adalet Bakanına teşekkür ve tebriklerimi ifade ediyorum.

  İrticacı memur kalsın diyen yok

  Hasan Ekinci (DYP Genel Başkan Yardımcısı)

  İrticacı memurlar devletten temizlenmeli, ancak lafla inanan insanları tedirgin etmenin hiç bir anlamı yoktur. Aksi durum toplumsal açıdan zarar getirir. İrticacı memurlar kalsın diyen Allah'ın kulu yok. Ama bu demokratik devlete yakışır bir tarzda yapılsın isteniyor. Hakime potansiyel irticacı, devlet memuruna bu gözle bakarsanız, felaket o zaman başlar. Bakan'ın beyanı doğrudur.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı