GeriGündem Türk'üm demek hoşuma gidiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk'üm demek hoşuma gidiyor

Türk'üm demek hoşuma gidiyor
refid:4200944 ilişkili resim dosyası

"Bir Ömür Yetmez" adlı filminin İspanya'da gösterime girecek olması sebebiyle başkent Madrid'e gelen yönetmen Ferzan Özpetek, "Şimdi Türk'üm demek hoşuma gidiyor" dedi.

30 yıla yakın zamandır Roma'da yaşayan ve İtalyan vatandaşlığı da  bulunan Özpetek, "Geçmişte hep İtalyan  tarafım ön plana çıkartıldı. Şimdi Türküm demek hoşuma gidiyor. Bir  proje olunca Türkiye'yi temsil etmekten zevk alıyorum. İlk başlarda  herkes biliyor, Türkiye'den destek almadım ama yine de şimdi temsil  etmek hoşuma gidiyor" diye konuştu.

Türküm demek hoşuma gidiyor


Başarısının en temel sebebini "Türkiye beni iyi besledi" diye açıklayan  ünlü yönetmen, "Sadece ben değil Fatih Akın da böyle. Almanya'da doğdu  ama Türklerden beslenen biri. En büyük tebrik; hayranınız olan birisinin  yanınıza gelerek (Sizi çok beğeniyorum ve doğduğunuz ülkeyi gidip  görmek istiyorum) demesi. Bundan büyük haz duyuyorum" dedi.

"Türkiye'nin son yıllarda Avrupa'da çok gündemde olmasından dolayı  çevresindeki insanların da bilip bilmeden Türkiye hakkında yorumlar  yapmaya başlamasına sinirlendiğini" anlatan Özpetek, "Ben Türkiye  hakkında laf söyleyebilirim ama başkası söylerse kızıyorum" diye konuştu.

Geçen 10 yılda 6 film çeken Özpetek, "Artık İtalya'da Özpetek filmi diye  bir olgu var. Bir film gördüklerinde bu Özpetek filmi stilinde  diyebiliyor. Sinemaya farkında olmadan getirdiğim yenilikler var"  değerlendirmesinde bulundu.

22 Ekim'de yazar Melania G. Mazzucco'nun "Un Giorno Perfetto" (Mükemmel  Bir Gün) adlı kitabından uyarlanan yeni filminin çekimlerine başlayacak  olan Özpetek, senaryosu çok zor olduğundan dolayı birçok yönetmenin  çekmekten kaçındığı filmi yapmak istemesine rağmen şimdiden "içinin  rahat olmadığını" söyledi. Film için, "İtalya'nın güncel olarak çok yaşadığı  bir konu. Umutsuz bir film" diyen ünlü yönetmen, geçmiş filmlerinde  sürekli eşcinsellikle ilgili bir şeyler olmasından dolayı bu filmin  senaryosunda yer alan eşcinsel karakterini kadın olarak değiştirdiğini  ifade etti.

Özpetek, başrollerini İsabella Ferrari ve Valerio Mastandrea'nın  paylaştığı, İtalyan devlet televizyonu RAİ'nin de destek verdiği filmin,  "yine de küçük bir umut bırakarak biteceğini" kaydetti.

Türküm demek hoşuma gidiyor


Özpetek ayrıca, yönetmenliğe başladığından bu yana çekmek istediği  "Anadolu Çiçeği"ni gelecek yaz çekeceğini açıkladı.

Doğu Anadolu Bölgesinde çekilecek film İtalyan-Türk yapımı olmasına  rağmen ilk kez Özpetek, Amerikan firmalarıyla da çalışacak.

İsmini henüz açıklamak istemediği Amerikalı çok ünlü bir kadın oyuncuya  başrol vereceği "Anadolu Çiçeği" ile ilgili olarak Özpetek, "Yönetmen  olarak yapmak istediğim ilk projemdi. Ancak Anadolu Çiçeği'ni geçmişte  çeksem yanlış anlaşılacaktı. Ama artık açık olan bazı şeyleri  görmeliyiz. Kör olmamak lazım" değerlendirmesini yaptı.
         
VELTRONİ'NİN KURACAĞI PARTİDEN SİYASETE GİRECEĞİ  İDDİALARINI YALANLADI         

Öte yandan, son günlerde hakkında çıkan Roma Belediye Başkanı Walter  Veltroni'nin kurma hazırlığında olduğu Demokrat Parti'den siyasete  gireceği iddialarını yalanlayan Özpetek, şöyle konuştu: "Veltroni, beğendiğim ve dostluk ilişkisi olduğum biri.  Demokrat Parti'nin kuruluş aşamasında 2000 kişi olacak ve bunun 200'ü  sanatçı olacak. Her sanatçının yaşadığı mahalleden halkın talebiyle  seçilmesi gerekiyor. Beni de kendi mahallemde birinci sıraya koydular.  Eğer seçilirsem sadece partinin kuruluş aşamasında yer alacağım.  Politikada dışarıdan konuşmak çok kolay. Yeşiller geçmişte bana Avrupa  Parlamentosu milletvekilliği için ilk sıra teklif etmişlerdi  kabul etmedim. Hiçbir zaman aktif siyasete girmek istemedim."

"Milletvekilleri insanlardan çok uzaktalar" diyen Özpetek, "İnsanları  bilmiyorlar. Politikacılar normal maaşlara dönmeli. Politikacılar  otobüse, metroya binmiyorlar, halkla birlikte sokaklarda yürümüyor. Mavi  makam arabasına, yatlara binen bir siyasetçi halkı nasıl anlar ve  sorunlarına çözüm getirebilir? Politikada değişim gerekiyor" ifadesini  kullandı.

"Ben dünyanın çok karanlık bir döneme doğru gittiğine inanıyorum" diyen  Özpetek, şöyle devam etti: "Din insanların sığınacak olması gereken bir  şeyken kaygılanacağı bir şey oldu. Din huzur ve rahatlık iken  insanoğlunun yarattığı bir kaygı haline geldi. Bu en çok Amerika'nın  kışkırttığı bir şey. Yeni duvarlar örme, bölme akımı gibi bir şey. Tam  huzur olacağına ayrımcılık başlatılıyor. Hangi dinden olursan ol inanç  korkuyla olmaz."
         
İTALYAN CUMHURBAŞKANLIĞINDAN ÖZPETEK'E ŞÖVALYE MADALYASI-
         
Çok sayıda ödülü bulunan Özpetek, gelecek haftalarda da çok önemli bir  ödül alacağını belirtti. Özpetek, İtalya  Cumhurbaşkanlığının "Şövalye Madalyası"nın Türkiye'de İtalya'nın Ankara  Büyükelçiliği tarafından kendisine verileceğini söyledi.

Özpetek, kanser araştırmalarıyla ilgili çektiği bir spottan  dolayı 9 kasımda yine İtalya Cumhurbaşkanlığı tarafından  ödüllendirileceğinin kendisine bildirildiğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle