Gündem Haberleri

  Türk'ten, Sezer'e ‘af’ brifingi

  Hürriyet Haber
  14.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, dün af yasası üzerindeki incelemelerini beş gündür sürdüren Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sürpriz bir ziyarette bulundu.

  Türk, dün programda yer almamasına rağmen sabah saatlerinde Çankaya Köşkü'ne çıktı. Yaklaşık 50 dakika süren görüşme için Türk'ün talepte bulunduğu öğrenildi. Görüşmede Cumhurbaşkanı'nın incelemesinde bulunan 'Şartlı Tahliye Yasası'nın gündeme geldiği, Türk'ün, Sezer'in çekinceleri konusunda bilgi sunduğu bildirildi.

  Türk'ün, Sezer'e, önce ceza ertelemesi ve şartlı tahliye şeklinde iki ayrı tasarı biçiminde hazırlanan affın neden Meclis'te birleştirildiği konusunda açıklamada bulunduğu belirlendi. Türk'ün, iki ayrı yasanın geçirilmesi konusunda Meclis'te zorlanabilecekleri için bu formüle başvurdukları bilgisini verdiği öğrenildi. Türk, ceza ertelemesi ile ilgili hükümlerin Anayasa Mahkemesi'nin basın affıyla ilgili iptal kararının zorunluluğu ışığında hazırlandığını vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Sezer'e ‘‘Yasayı veto etmeyin. Anayasa Mahkemesi'ne gönderin’’ mesajı verdiği iddia edildi. Türk'ün, Cumhurbaşkanı'nın yasayı veto etmesi halinde cezaevlerinde durumun daha da kötü bir noktaya gideceği kaygısını da ilettiği ileri sürüldü.

  Türk'ün görüşmede ayrıca afla bağlantılı olarak cezaevlerinde 1.5 senedir büyük bir beklenti yaratıldığını, yasanın çıkmaması halinde ortamın daha da gerginleşeceğini söylediği de bildirildi.

  Türk ayrıca F tipi cezaevlerini protesto etmek için 55 gündür devam eden ölüm oruçlarıyla ilgili de Sezer'e bilgi sundu. Türk, Sezer'e kamuoyunda örgütlerin yaratmak istediği gibi F tipi cezaevlerinin hücre olmadığını, Avrupa standartında cezaevleri olduğu bilgisini de verdi.

  Köşk çıkışında hiçbir açıklama yapmayan Türk, daha sonra Başbakanlık Merkez Binası'na geçti. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan ile biraraya gelen Türk, Cumhurbaşkanı Sezer ile yaptığı görüşme hakkında bilgi aktardı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı