Gündem Haberleri

  Türk'ten cezaevlerine 'alo' genelgesi

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, Cumhuriyet başsavcılıklarına, ceza infaz kurumları ve tutukevlerindeki hükümlü ve tutukluların yakınlarıyla yapacakları telefon görüşmelerinin kriterlerini belirten genelge gönderdi.

  Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün imzasını taşıyan genelgede, Ceza İnfaz Kurumları ile Tevkiflerinin Yönetimine ve Cezaların İnfazına Dair Tüzükte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Tüzük ile Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevlerinde Hükümlü ve Tutukluların Dışarıdaki Yakınlarıyla Telefon Görüşmeleri Hakkında Yönetmelik'in yürürlüğe girdiği hatırlatıldı.

  YÖNETMELİK ÇERÇEVESİNDE

  Genelgede, ceza infaz kurumları ve tutukevlerindeki tutuklu ve hükümlülerin dışarıdaki yakınlarıyla yapacakları telefon görüşmelerinin söz konusu tüzük ve yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılacağı belirtildi.

  Ankara, Bolu, Edirne, İzmir, Kocaeli ve Tekirdağ F tipi kapalı cezaevlerinde yönetmelikte öngörülen esaslar çerçevesinde telefon görüşmesi uygulamasına derhal başlanacağı bildirilen genelgede, Bilecik ve Eskişehir özel tip ile Amasya, Kahramanmaraş, Nevşehir, Erzurum, Elbistan ve Isparta E tipi kapalı cezaevlerinde ise Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nce ihalesi yapılacak olan dijital sistem kurulduktan sonra telefon görüşmesi gerçekleştirileceği kaydedildi. Genelgede, diğer cezaevlerinde ise ikinci bir talimata kadar uygulamaya geçilmeyeceği ifade edildi.

  GÖRÜŞME 10 DAKİKAYI GEÇMEYECEK

  Genelgede, telefon görüşmesi yapılmasına izin verilen cezaevlerinin, Türk Telekom'a başvurup işyurdu vasıtasıyla abone olacağı ve bu suretle temin edilecek telefon kartlarının kurum kantininde satılacağı bildirildi.

  Genelgede, kınama cezası dışında disiplin cezası almamış hükümlü ve tutukluların, idarenin kontrolünde bulunan ve kurumun uygun yerlerine yerleştirilen telefonlardan haftada bir defa yararlandırılacağı ve görüşme süresinin 10 dakikayı geçmeyeceği bildirildi.

  Hükümlü ve tutuklular telefon görüşmeleri konusunda bilgilendirilmesi istenen genelgede, telefon görüşmesi yaptırılacak cezaevlerinde uygulamaya bir an önce başlanılması amacıyla görüşmeler sırasında kullanılacak, Hükümlü ve Tutuklu Telefon Görüşme Bildirim Formu, Hükümlü Telefon Görüşme Defteri, Tutuklu Telefon Görüşme Defteri ile Hükümlü ve Tutuklu Telefon Görüşme Talep Formu'ndan yeterli miktarda gönderilmesi için Ankara Açık Cezaevi Müdürlüğü'ne gerekli talimatın verildiği bildirildi. Genelgede, matbu evraka ilişkin tüm taleplerin bundan sonra İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı'na iletileceği belirtildi. (Ankara/aa)  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı