Gündem Haberleri

  Türksat 2A fırlatılıyor

  Hürriyet Haber
  06.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin üçüncü uydusu Türksat 2A, 8 Aralık Cuma günü, 24.00'te, Güney Amerika'daki Fransız Guyanası'nda bulunan Kourou üssünden Arien füzesiyle uzaya fırlatılacak. Uydunun fırlatılışı, Türk Telekom'un Gölbaşı'ndaki uydu yer istasyonundan naklen izlenecek.

  Yapımına 1997 yılında başlanan ve yüzde 75'i Türk Telekom, yüzde 25'i ise Alcatel Space Şirketi'ne ait Eurasiasat firmasınca yaptırılan Türksat 2A, Türksat 1C ile aynı koordinata, yani 42 derece doğu boylamındaki koordinata atılacak. Türksat 2A, Türksat 1C'de arıza olması halinde, bu uyduyu yedekleyecek. Böylelikle kullanıcılar, gerektiğinde iki uyduyu birden kullanabilir hale gelecek.

  Avrupa, Türkiye ve Orta Asya'yı kapsayan 2 sabit anten ve 2 hareketli spot antene sahip olan Türksat 2A; İsrail, Ürdün, Lübnan ve Karadeniz'e kıyısı olan ülkelere açılacak.

  Uydunun sabit vericileri, hedef pazar olan Türkiye, Orta ve Doğu Avrupa, Orta ve Batı Asya, İsrail, Ürdün ve Lübnan'da yüksek güçte bant erişimi sağlayacak ve yaklaşık 620 milyon kişiye ulaşacak. Uydunun hareketli 2 vericisi de Ortadoğu, Batı Rusya ve Ukrayna, GüneyAfrika, Hint Yarımadası ve piyasa koşulları gerektirdiği takdirde sabit vericilerin erişim alanlarına kapsama sağlayabilecek. Uydunun 42derece doğu boylamındaki yörünge pozisyonundan Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan ve Özbekistan'a ilave olarak Azerbaycan ve Türkmenistan gibi Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Orta ve Batı Avrupa'daki bazı bölgeler dahil olmak üzere Türkçe konuşulan piyasalardaki doymamış talebe karşılık verilecek.

  TSK'ya iki kanal

  Türksat 2A'nın fırlatılmasıyla network (şebeke), kablo ve radyo yayınları, canlı yayın yapılacak özel organizasyonlar ve olay yerinden verilecek haberler için kısa süreli yayın hizmeti ve video kayıtlarının bir yerden başka bir yere verilmesi gibi yönlendirici işlemler de devreye girecek.

  300 milyon dolara malolan Türksat 2A, çok ufak terminal özel şebekeleri, kırsal kesimlerdeki telefon ulaşımı ve çok uzak bölgelerdeki haberleşme şebekeleri, internet erişimi için uydu verici hizmeti, kesintisiz ve hızlı internet erişimi sağlayacak. Uydu, Avrupa ile Asya arasındaki internet trafiğinin aktarılması için de kullanılacak.

  32 kanalı bulunan uydu üzerindeki, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) haberleşmesini sağlayacak 2 kanal sayesinde Türkiye, NATO ülkeleri içinde askeri haberleşme uydusu bulunan 5'inci ülke olacak veNATO'ya hizmet verecek.

  15 yılda 1,5 milyar dolar getirecek

  Türksat 2A, 15 yılda yaklaşık 1.5 milyar dolar gelir getirecek. Daha önce fırlatılan Türksat 1B ve Türksat 1C uydularının kapsadığı Avrupa, Türkiye ve Orta Asya'yı daha geniş kapsayacak uydunun yayınları, 50-60 santimetre çapında çanak antenlerle izlenebilecek.

  Elektriksel gücü yaklaşık 9 bin watt olan, 3 bin 400 kilogram ağırlığındaki uydunun fırlatılmasıyla, Türksat 1B ile Türksat 1C'nin 16'şar kanalına eklenecek 34 kanal ile Türkiye'nin uydu üzerinden yayın yaptığı kanal sayısı 66'ya ulaşacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı