Gündem Haberleri

  Türkmen'den Sosyalistler'e "tasarı" uyarısı

  Hürriyet Planet
  17.01.2012 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı Avrupa Genel Müdürü Kaya Türkmen, Fransız Sosyalistler’i “soykırımı inkar tasarısı”yla ilgili uyardı.

  Büyükelçi Türkmen, Fransızların önümüzdeki hafta Pazartesi günü Fransa Senatosu’nda oylanacak tasarıyı engellememesi durumunda, bu yıl yapılacak seçimlerin ardından Türkiye-Fransa ilişkilerinin büyük zarar göreceğini söyledi.

   

  Türkmen, Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bizim Sosyalist Parti’ye ve François Hollande’a vermek istediğimiz mesaj şu: Eğer tasarı için olumlu oy kullanırsanız, Türkiye’yle kötü bir başlangıç yapmış olursunuz” dedi.

   

  Türkmen, “Türk hükümeti kamuoyunun baskısı altında. Eğer Fransa bunu yaparsa bir şekilde bizim de cezasını vermemiz gerekir” dedi.

   

  İŞLER ESKİSİ GİBİ OLMAZ

  Yasa geçerse Ankara’nın Paris Büyükelçisi’ni yeniden geri çekebileceğini de söyleyen Türkmen, Fransız firmalarının devletlerarası anlaşmaları kaybedebileceğini savundu.

   

  Ancak Türkiye Dünya Ticaret Örgütü ve Gümrük Birliği’ne üye olduğu için Fransa’ya yaptırım uygulanması söz konusu değil.

   

  Türkmen, Fransa’nın Türkiye’yle ilişkilerinin gerilmesinin, Suriye ve İran’la ilişkilerinin de gerilmesi anlamına geleceğini ifade ederek, “İşler her zamanki gibi olmayacak” dedi.

   

  Daha önce Paris’te görev yapan Türkmen’in önümüzdeki haftaya kadar Fransa’da olacağı ve tasarıya karşı kamuoyu oluşturmaya çalışacağı ifade edildi. Reuters, Türkmen'in sözleriyle ilgili olarak Fransa Dışişleri Bakanlığı'ndan henüz bir açıklama yapılmadığını bildirdi.

   

  İLK KEZ SOSYALİSTLER GÜNDEME GETİRMİŞTİ

  Fransa Senatosu’nun oylayacağı tasarı, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddini suç sayıyor. Tasarı kapsamında, “soykırım”ı inkar edenler 1 yıl hapis ve 45 bin euro para cezasıyla karşı karşıya kalıyor.

   

  Geçen yıl yapılan seçimlerde, Senato’daki sandalyelerin çoğunluğunu ele geçiren Sosyalist Parti’den son dönemde yapılan açıklamalarda, senatörlerin tasarıyı destekleyeceği belirtilmişti.

   

  Fransa’da bu tasarıyı ilk olarak 2006 yılında Sosyalistler gündeme getirmişti. O zamanki metinde sadece “Ermeni soykırımı” ifadesi yer alıyordu. Daha sonra Türkiye’nin tepkisi üzerine 2011’de tasarının kapsamı genişletilerek “Ermeni soykırımı” tabiri yerine “soykırımlar” denildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı