Gündem Haberleri

  Türklerle kim öpüştü

  Hürriyet Haber
  30.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bugün sandığa gidecek Bulgaristan’da seçimlere “Türklerle kim öpüştü” polemiği damgasını vurdu. HÖH lideri Ahmed Doğan’ın Sosyalistlere “bir öpücük” karşılığında verdiği destek, sağcı Başbakan Borisov’un diline dolandı. Sosyalist lider Stanişev ise Borisov’un Doğan’la yanak yanağa öpüşürken fotoğrafını basına dağıttı.

  BULGARİSTAN’da cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerin ikinci turu için seçmenler bugün sandık başına gidiyor. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, 23 Ekim’deki ilk turda en çok oy alan iktidardaki GERB (Arma) partisi adayı Rosen Plevneliev ve ana muhalefet Bulgaristan Sosyalist Partisi’nin (BSP) adayı Ivaylo Kalfin karşı karşıya gelecek.
  Seçime katılım oranının yüzde 51.83 olarak gerçekleştiği ilk turda Rosen Plevneliev 1 milyon 349 bin, Kalfin ise 974 bin oy almıştı. Yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının da oy kullanabileceği ikinci turda, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), BSP adayı Kalfin’i destekliyor.
  Sofya Haber Ajansı’nın haberine göre HÖH lideri Ahmed Doğan’ın “güzel bir öpücük karşılığında cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunda partisinin Sosyalistleri destekleyeceğini” açıklaması, GERB lideri Başbakan Boyko Borisov’un diline dolandı. “Bu öpücükle Sosyalist Parti artık daha güçlü” diye alay eden Borisov, “HÖH, Sosyalistlerle kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor” ifadesini kullandı.
  Yavru köpeğini hediye etti
  Sosyalist Parti lideri Sergey Stanişev bu suçlamaya önceki gün düzenlediği basın toplantısında yanıt verdi. Stanişev, “Ben Doğan’ı öpmedim ama Borisov öptü” diyerek bunu kanıtlayan bir fotoğraf gösterdi. Dnevnik Gazetesi’nin haberine göre eski başbakan Stanişev şöyle devam etti: “HÖH ile ayrı partileriz ve kendi mücadelemizi veriyoruz. Borisov ise köpeğinin yavrularını Doğan’a hediye edecek kadar onunla samimi. Yavruları sadece hayran olduğu kişilere veriyor. Daha önce de Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e bir tane vermişti.”

  Yerel seçim de var

  Yerel seçimlerde katılım oranının yüzde 48,53 olarak gerçekleşen ilk turunda toplam 264 il ve ilçede adaylardan sadece 92’si yüzde 50 barajını geçmeyi başararak belediye başkanı seçilmişti. 172 il ve ilçenin yeni belediye başkanının kim olacağı ise bugün belli olacak. Türklerin yoğun olarak yaşadığı Kırcaali kentinde Hasan Aziz ilk turda yüzde 54 oy oranı ile seçimi kazanmış ve üçüncü kez belediye başkanlığı koltuğuna oturmuştu. İkinci turda 59 il ve ilçede mücadele, iktidardaki GERB ile ana muhalefet BSP’nin adayları arasında verilecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı