Gündem Haberleri

  Türklerin keyfini kaçıracak karar

  Ali VARLI / BERLİN
  16.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Berlin’de daha çok Türklerin rağbet gösterdiği Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’nün önündeki parkta yeni yıldan itibaren mangal yapmak yasaklanıyor.

  ALMANYA’nın başkenti Berlin’de 18 Eylül seçimlerinden sonra belediye başkanlığı için yeteri kadar oy alamayan Mitte Belediyesi’nin Sosyal Demokrat Parti’den Belediye Başkanı adayı Christian Hanke, yeniden başkan olabilmek için her yolu deniyor.

  Belediye Başkanlığı için CDU’dan destek arayışına giren Hanke, ‘Tiergarten’da yapılan mangal çevreyi kirletiyor. Bunu yasaklarsanız sizi destekleriz’ şartına boyun eğdi. Yasak konusunda iki parti görüş birliğine vardı. Christian Hanke (48), Bild Gazetesi’ne yaptığı açıklamada yasakla beraber, çöp toplamadan yılda 300 bin euro tasarruf yapmayı planladıklarını söyledi.

  Gerekçe: Çöp çıkıyor

  Alman yetkililere göre yazları 25 hafta sonunda hesaplandığında toplamda 160 ton çöp çıkıyormuş. Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu TBB ise alınan karara şiddetle karşı çıktı. İnsanların aileleri ile biraraya gelerek piknik yapmalarının yasaklanmasının bir anlamı ve gerekçesinin olamayacağını savunan TBB Sözcüsü Hilmi Kaya Turan “Ailelerin çocukları ve komşuları ile biraraya gelerek sıcak havalarda eğlenip yemek yedikleri bir alandan yoksun bırakılmasını anlamsız buluyorum. Burada toplanan çöpleri ve parkı korumayı gerekçe olarak göstermeleri kabul edilemez. Belediyelerin görevi arasında çöp toplama ve yeşil alanları halka açmak var” dedi.

  20 yıldır mangal tütüyor

  KENTİN merkezinde ve Cumhurbaşkanı Sarayı Bellevue’nün karşısındaki parkta mangal yapılma izni 1990’lı yılların sonunda verildi. O dönemde yasaklanma tartışmalarına son noktayı ise dönemin Cumhurbaşkanı Johannes Rau koymuştu. Eski Cumhurbaşkanı Rau (SPD) “Ben komşularımın dumanından rahatsız olmuyorum” sözleri ile yasağa karşı çıkmıştı. Rau’nun bu sözleri üzerine parkta mangal yapma izni çıkmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı