GeriGündem Türkler'in batı için attığı altı önemli adım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkler'in batı için attığı altı önemli adım

İngiltere’nin en saygın gazetelerinden Independent, Türkler’in bugüne kadar Batı için yaptıklarını listeledi. Gazete, Osmanlı yöneticilerin Müslüman olmasına rağmen Hrisiyan, Musevi ve Budistlerle barış içinde yaşadıklarını, İpek Yolu ile Avrupa’ya ticareti öğrettiğini belirtti.

 AB’de Türkiye'yi destekleyen ülkeler
 İş dünyasından AB'ye sitem

İşte Independent gazetesine göre Türkler’in bu güne kadar Batı’ya verdiği ve ileride verebileceği 6 önemli adım:

"Çok kültürlülük: Her ne kadar Osmanlı’nın yöneticileri Müslüman idiyse de İmparatorluk, Hristiyan, Musevi ve Budistlerin barış içinde yaşadığı bir yerdi. Türkiye’den başka hiçbir ortak, Batı’yla İslam arasında daha iyi bir köprü olamaz. Türkler, Medeniyetler Çatışması fikrinin terkedilmesi için verilmiş bir söz gibi.

Ticaret: Asya’nın en önemli kavşaklarında bilinde kurulan Osmanlı, gemileri ve arabalarıyla İpek Yolu’ndu baskın bir konuma geldi ve Okyanus aşırı Ticareti keşfedene kadar Avrupa’ya ticaret konusunda bildiği herşeyi öğretti. Bugün de çok büyük bir pazar vaadediyor.

Siyaset: Dahiyane devlet bilgisi, göçmen bir toplumu Viyana kapılarına kadar getirdi. Türkler disiplinli bir bürokrasinin takipçisi ve güçlü bir ordunun kurucusu.

Sanat: Türkiye bize kaligrafi ve metal işçiliğinin en güzel örneklerini getirdi. Fars tekstili ve Venedik tabloları, Türk saraylarından izler taşır.

Askeri Bilgi Birikimi: ’At üstündeki fırtına’ olarak da bilinen Türkler, Anadolu’dan Balkanlar’a uzandı. Düşmanları onlarla sadece deniz gücüyle ya da onların tekniklerini kopyalayarak boy ölçüşebildi. Bugün ise Türkler Nato içinde bir yiğit gibi ve Avrupa Savunma gücü için ise önemli bir güven kaynağı.

Stil: Onlar, güzel halıların üzerindeki divanlarda oturur, nargile içip lokum yerdi. Yorgun vücutları hamamlarda buharla gevşerdi. Osmanlı’nın lüks yaşamı, Kuzey Avrupa’nın bağnazları için bir skandal gibiydi. Şimdi biz de locaları ve yaşamlarımızdaki oryantal konforu keşfettik".


Yorumları Göster
Yorumları Gizle