Gündem Haberleri

  Türkleri Ku-Klux-Klan mı öldürttü?

  Hürriyet Planet
  30.07.2012 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Almanya'da 2000 ile 2006 yılları arasında sekizi Türk ve biri Yunanlı ile 2007 yılında da 22 yaşındaki bir polis memurunu öldüren aşırı sağcı Nasyonalsosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) terör çetesinin Amerika'da 1865 yılında kurulan ve hala varlığını sürdüren ırkçı Ku-Klux-Klan adlı örgüt ile bağlantısının olup olmadığı araştırılıyor.

  Baden Württemberg Eyalet Kriminal Dairesi'nin Nisan 2007'de NSU üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt tarafından pusu kurularak öldürülen 22 yaşındaki kadın polis Michele Kiesewetter cinayetinin iki örgüt arasındaki işbirliği sonucu gerçekleşmiş olabileceğinden şüphelenerek araştırma başlattığı öğrenildi.

  Genç polis Kiesewetter'in uzun süre NSU teröristlerce takibe alındığı ve kendisine pusu kurduklarından yola çıkan eyalet kriminal dairesi, kadın polisin Amerikan ırkçı örgütü Ku-Klux-Klan ile bağlantısı bulunan bir memuru ortaya çıkardığı için öldürülmüş olabileceğinden şüpheleniyor. Şüphe üzerine de NSU ile Ku-Klux-Klan bağlantısı araştırılıyor.

  Amerika'da 24 Aralık 1865 yılında kurulan Ku-Klux-Klan örgütü, siyahilere karşı yaptığı şiddet eylemleriyle biliniyor. İlk dönemlerde Amerika'nın güney eyaletlerinde örgütlenen ırkçı çete, burada başta siyahlar olmak üzere Kuzey Amerikalı haklarla da savaştı. Ardından Amerika'nın tüm eyaletlerinde üye ve sempatizan bulan ırkçı örgütün aralarında Almanya'nın da bulunduğu Avrupa'da bir çok ülkede sempatizanı ve üyesi bulunduğu sır değil.

  NSU, 2000’li yıllarda Almanya’nın çeşitli yerlerinde sekizi Türk ve biri Yunanlı esnafı hedef almıştı. Yıllarca çözülemeyen cinayetler, geçen yıl bir kundaklama sonrası silahın bulunmasıyla sökülmeye başlanmış, ancak Alman istihbaratının pek çok hatasının olduğu da anlaşılmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı