Gündem Haberleri

  Türkleri inciten deyimler sözlüğü

  Hürriyet Haber
  01.12.2001 - 12:03 | Son Güncelleme:

  Hollanda`da yaygın olarak kullanılan sözlüklerin en büyüğü Van Dale`de, Türklerle ilgili incitici bazı deyimlere yer verilmesi tepkiyle karşılandı.

  Türk İletişim Ağı INAF`ın, İnternet`te info inaf.gen.tr adresinde yer alan duyurusunda, Hollanda`daki sözlükte yer alan incitici bazı deyimlere karşı verilen hukuk mücadelesinin öyküsü anlatılıyor. Aynı adreste tüm Türklerin, bu konuda açılan kampanyaya, elektronik posta aracılığıyla destek vermesi isteniyor.

  INAF tarafından hazırlanan metinde, Van Dale sözlüğünde, ``Türk gibi kıllı``, ``Türk gibi kirli``, ``Türk gibi ortalığı yaygaraya vermek``, ``Türk gibi araba`` ve ``Türk gibi olmak`` gibi deyimlere yer verildiğini, bu deyimlerin, ``hakaret içerdiği`` ve ``onur kırıcı`` olduğu belirtiliyor.

  Hollanda`da, Türkler için bu deyimlerin kullanıldığına ve bunlarınsözlüklere de girdiğine dikkat çekilerek, ``Hollanda`da ulusumuza hakaret niteliği taşıyan bir takım deyimlerin, bu ülkenin en büyük sözlüğü olan ``Van Dale`` tarafından da kabul gördüğüne üzülerek tanık oluyoruz`` deniliyor.
     
  KAMPANYAYA ÇAĞRI
     
  Bu deyimlerin kullanımına ve sözlüklerde yer almasına karşı kampanya başlatıldığının da duyurulduğu metinde şöyle deniliyor:

  ``Bir Türk vatandaşının, bu yanlışlığın düzeltilmesi için gösterdiği gayretin ne polis ne de mahkemeler tarafından ciddiye alınması, hatta Ulusal Ombudsman`ın olumlu görüşüne rağmen, Roterdam Mahkemesi`nin (Bu deyimler hakaret içermiyor) şeklinde kanaata varması üzüntü vericidir. Polisin ve mahkemelerin tutumu, söz konusu deyimleriteyit etmektedir.

  Bu yaklaşım ırkçılıktır, ayrımcılıktır ve önyargılı olmaktan başka birşey değildir. Bu nedenle bütün dünya Türklerinin, omuz omuza bir dayanışma içerisinde olmaları ve Türklük kimliğine yönelen bu hakaretekarşı dayanışmaya girmeleri gerektiği görüşündeyiz.

  Bu konuda yapabileceğimiz bir seferberlik, ulusumuza bundan sonra yöneltilecek hakaretlerin de önüne set çekecektir. Ulaşabileceğimiz bütün adresler harekete geçerse, herkes hakaretin ucuz ve kolay olmadığını görecektir.

  İlk adımı siz atın. Devamının katlanarak büyeyeceğini ve bir çığ gibi akcağına inanıyoruz.``

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı