GeriGündem Türklere ortak alfabe şart
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türklere ortak alfabe şart

İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nce düzenlenen 10'uncu Milli Türkoloji Kongresi'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Demirel, 200 milyonluk Türk dünyasına ortak bir alfabenin şart olduğunu söyledi. Bu konuya çok önem verdiğini belirten Demirel, ‘‘Büyük Türk dünyasının gerçek atayurdu, büyük Türk dilidir’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Türk dünyasının iletişim bütünlüğünü, farklılıklara saygı göstererek kurmak gerektiğini belirterek, ‘‘Türk dünyasının ortak bir Türk alfabesine sahip olması, bu dünyanın bilim adamları tarafından öncelikle ele alınması gereken hususların başında gelmektedir. Bunu çok önemsiyorum. Büyük Türk dünyasının gerçek atayurdu büyük Türk dilidir. Ortak alfabe, ortak kaderimizin de bağlarını güçlendirecek fevkalade önemli bir araçtır’’ dedi.

Demirel, dün İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü'nce düzenlenen 10'uncu Milli Türkoloji Kongresi'nin açılışında konuştu. Demirel, Türk dünyası kavramının, 11 milyon kilometrekareye yayılmış, 200 milyon insanın oluşturduğu Türk dünyasının gönül birlikteliği ve manevi ortaklığını temsil ettiğini belirterek, ‘‘Kökleri, bu büyük dünyanın şanlı tarihinde ve ortak dilimizde yatan Türk kültürü, geçmişten geleceğe köprü kuran bir ortak değerler manzumesidir’’ diye konuştu.

Demirel, bilim adamları Prof. Dr. Oktay Aslanapa ile Prof. Dr. Halil İnalcık'a plaket verdi.

İSTİFA İÇİN YORUM YAPMADI

Demirel, ‘Eyüp Aşık’ın istifasını nasıl değerlendiriyor sunuz?' sorusuna, ‘‘Her şey hallolmuş. Hoşçakalın’’ diye yanıt verdi.

Gazetecilerin çıkışta ikinci kez etrafını çevirmeleri üzerine Demirel, ‘‘ Sabahleyin enerji dolusunuz. Şükredin ki ben şimdi Bursa'ya gidiyorum. Yoksa, akşama kadar sizi yorardım’’ dedi ve aracına binerek, Amerikan Hastanesi'ne geldi. Demirel, fıtık ameliyatı geçiren işadamı Taylan Bilger'e geçmiş olsun ziyareti yaptı. Demirel, gezisi sırasında izdihamdan düşen bir kadın gazetecinin elinden tutarak ayağa kalkmasına da yardımcı oldu.

Düşen gazeteciyi kaldırdı

İstanbul Üniversitesi çıkışında basın mensuplarının Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e, Eyüp Aşık'ın istifasıyla ilgili soru sormak istemeleri, kargaşaya neden oldu. Cumhurbaşkanı Demirel, basın mensuplarının etrafını çevirmeleri sırasında yaşanan kargaşa ve izdiham nedeniyle yere düşen Kanal E muhabiri Selma Üstün'ü, elinden tutarak kaldırdı ve ‘‘Bak seni kurtardım, geçmiş olsun’’ dedi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle