Gündem Haberleri

  Türkler sergisine 81 bin ziyaretçi

  Hürriyet Haber
  19.02.2005 - 11:51 | Son Güncelleme:

  İngiltere'nin başkenti Londra'daki Royal Academy of Arts tarafından açılan ve Türklerin (600-1600) yılları arasındaki bin yıllık yolculuğunu anlatan "Turks" sergisini bugüne kadar toplam 81 bin kişi gezdi. Sergi kapsamında, Türk mimarisi, karakalem, yağlıboya çalışmalar, metal takı, kaftan ve halı örneklerine yer veriliyor.
    Sergiden seçmeler

  Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, İngiltere'de Türk rüzgarları esmeye devam ediyor. Londra'da açılan "Türkler: Bin Yıllık Yolculuk 600-1600” sergisi hem turistler hem de İngilizler tarafından büyük ilgi görüyor.

  Sergiyi açıldığı 22 Ocak'tan bu yana 81 bin 400 kişi gezerken, izleyenlerin, yoğun ilgi nedeniyle sergiyi rahat gezememekten yakındığını övgülü sitemlerle anlattıkları bildirildi. 

  Uygurlar, Selçuklular ve Osmanlılara ait eserlerin yer aldığı, Türklerin orta ve uzak doğudan başlayarak Anadolu'da son bulan yolculuğunu anlatan serginin Londralıları büyülediğini kaydeden Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri, serginin son günü olan 12 Nisan'a kadar 400 bini aşkın ziyaretçinin geleceği tahmininde bulundular. 
          
  TÜRKİYE'DEN ÖZEL “TURKS” TURU 
       
  Sergi için Türkiye'den özel “Turks” turlarının düzenlendiğini belirten yetkililer, Londra'ya “Türkler” sergisi için akın akın Türk ziyaretçi gittiğini de ifade ettiler. 

  Serginin Türklerin binlerce yıllık (600-1600) tarihi yolculuğunu anlatırken Türk kültür ve sanatını görme ve anlama fırsatı yarattığını kaydeden yetkililer, sergide Osmanlı İmparatorluğu'nun yanı sıra Uygurlar ve Selçuklular dönemi eserlerine de yer verildiğini belirttiler. 


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı