GeriGündem Türkler horonu bile Wii ile tepebilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkler horonu bile Wii ile tepebilecek

Türkler horonu bile Wii ile tepebilecek
refid:8472418 ilişkili resim dosyası

Nintendo’nun satışları dünyada 20 milyon adede ulaşan oyun konsolü Wii Türk halk oyunlarını ve geleneklerini de teknoloji ortamına taşımaya hazırlanıyor.

Nintendo Türkiye Genel Müdürü Hasan Çolakoğlu, çaydaçıra veya horon gibi Türk halk oyunları ile Karagöz-Hacivat’ın da Wii ile oynanabileceğini söyledi.

NİNTENDO’nun dünyada satış rekorları kıran oyun konsolü Wii için yazılım geliştirmek isteyenler artık milyonlarca dolar harcamak zorunda kalmayacak. Wii-Ware adlı bir yazılım sayesinde 15-20 bin dolara Wii için oyun ve program yazılabilecek. Nintendo Türkiye Genel Müdürü Hasan Çolakoğlu, "Wii-Ware sayesinde çaydaçıra veya horon gibi Türk halk oyunları da Wii ile oynanabilecek. Yine bu yazılım geliştirme programı sayesinde geleneksel Karagöz-Hacivat oyunu da Wii’de olabilecek" dedi.

ÖZELLİĞİ NE: Wii’nin Microsoft XBox 360 ve Playstation 2 veya 3 gibi rakip oyun konsollerinden ayrılan en büyük özelliği, oyundaki karakterleri kumanda etme tekniği. Kullanıcı Wii’nin kablosuz el kumandasını hangi yöne doğru hareket ettirirse, oyundaki karakter veya obje de aynı yöne hareket edebiliyor. Bu nedenle, Wii’nin tenis raketi, golf sopası gibi görünüme sahip sayısız kumandası satılıyor. Bu özellik sayesinde çaydaçıra veya horon çekmek için Wii’nin kumandasını elde tutmak ve TV karşısında oyunları oynamak yeterli olabilecek.

15-30 YAŞ GRUBU: Teknik olarak rakipleri Playstation 3 ve XBox’dan daha geride olan Wii’nin, satışta tüm rakiplerini açık ara geride bırakmasının arkasında oyun konsolünün daha geniş kitlelerce kullanılmasını sağlamaya yönelik strateji olduğunu belirten Çolakoğlu, şöyle devam etti: "Oyun konsolleri genellikle 15-30 yaş grubu insanlarca tercih ediliyor. Nintendo Wii’yi geniş kitlelerin kullanabileceği bir oyun aracı olarak tasarladı. Oyun konsollerinin aile içinde kullanım oranı ortalama 1.2 kişidir. Wii ile bunun nasıl 2 kişi ve üzerine çıkartılabileceği düşünüldü."

TÜRKİYE PAZARI: Türkiye’de oyun pazarının bilgisayar oyunları ile birlikte yıllık 40-45 milyon YTL’lik bir büyüklüğe ulaytığını belirten Çolakoğlu, bu büyüklüğün 2010 yılında 200 milyon YTL’ye ulaşabileceğinin tahmin edildiğini vurguladı.

OYUN DEĞİŞ-TOKUŞU: Nintendo Türkiye, Nintendo kullanıcıları için yeni bir sistemi daha devreye sokmayı planlıyor. Bu proje ile, Nintendo kullanıcıları ellerindeki oyunları birbirleri ile değiştirebilecek veya elindeki oyunu vererek küçük bir fiyat farkı ile yeni çıkan oyunları alabilecekler.

Fitness için Wii-Fit geliyor

NİNTENDO, Wii için Wii-Fit adıyla yeni bir aparat ve yazılımı da piyasaya sürüyor. Yakında Türkiye’de de satılacak olan bu aparat, evde veya spor salonlarında fitness yapmak için kullanılacak. Yaklaşık 200 YTL’ye satılacak olan Wii-Fit, kullanıcısının yağ/kütle oranını, ağırlığını hesaplayarak ona uygun bir egzersiz programı sunacak.

799 YTL’lik Wii’nin özellikleri neler

Her bir Wii konsolu ile beraber, Wii Kumandası (Wii Remote), ek kumanda aparatı (Nunchuk) ve tenis, beyzbol gibi beş spor oyununu içeren Wii Sports paketi bulunuyor.

Her Wii konsolunda Wii Channels adı altında farklı eğlence kanalları var. Wii Channels menüsünde oyun seçenekleri, hava durumu ve haber sayfaları, resim almak, göndermek ya da film seyretmek için resim stüdyosu gibi birçok seçeneğe ulaşabiliyorsunuz.

WiiChannels’daki Sanal Konsol ile geçmiŞten günümüze gelen tüm klasik video oyunları download edilebiliyor.

WiiChannels’daki Mii kanalı ile sanal görüntünüzü yaratarak diğer Wii sahipleri ile chat yapmak veya haberleşmek mümkün. Aynı zamanda Mii karakterinizi oyunlarda da kullanabiliyorsunuz.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle