Gündem Haberleri

  Türkler Almanya'dan dönmek istiyor

  Der Spiegel
  24.11.2009 - 00:59 | Son Güncelleme:

  Almanya’da bu hafta yayımlanan bir araştırmada ülkedeki genç Türklerin büyüklerine göre daha tutucu olduğuna işaret edilirken, buradaki Türklerin yarısına yakınının anavatana geri dönmek istediğine dikkat çekildi.

  Alman Der Spiegel dergisinde "Not a Home in Germany"  başlığıyla yayımlanan haber analizde, Berlin merkezli araştırma şirketi Info Research ve Antalya merkezli Liljeberg Research International adlı araştırma şirketlerinin ortaklaşa yaptığı araştırmada, Türklere, Almanlara ve Almanya’da doğup 30 yılı aşkın bir süredir Türkiye’den ayrı yaşayan Türklere siyaset, ahlaki değerler, ilişkiler ve dine yönelik soruların yöneltildiği ve yaklaşık bin kişinin görüş bildirdiği çalışmanın sonuçları incelendi.

   

  Haber analizde Türklerin  3 milyona varan sayılarıyla Almanya’da yaşayan en kalabalık etnik azınlık olduğuna hatırlatılırken, toplam Alman nüfusunun yüzde 4’ünü oluşturan bu topluluğun ancak çalışmaya katılan yalnızca yüzde 21’lik bir bölümünün Almanya’da yaşamaktan memnun olduğuna işaret edildi.

   

  Araştırmada Türklerin neredeyse yarısının anavatanına dönmek istediği sonucu çıktığını belirten Spiegel, genç nüfusun geri dönmek isteyenler arasındaki oranının daha fazla olduğunu vurguladı.

   

  ORTADA KALAN TÜRKLER

  Araştırmada görüşleri alınan Almanya’da yaşayan Türklerin yüzde 62’si kendilerini Türk gibi hissettikleri bir ülkede yaşadıklarını dile getirse de Türkiye’ye geldiklerinde kendilerini Almanmış gibi hissettiklerini belirtti.

   

  Göçmenlerin yüzde 45’lik bir kısmı da ayrıca Almanya’da istenmediklerini fikrine sahip olduklarını söyledi.

   

  Ankete katılan Almanlar eşcinsel evlilikleri, bekâret ve kürtaj gibi konularda çok daha liberal cevaplar verirken, Türklerin yanıtlarının o denli liberal olmadığı görüldü. Alman-Türkler ise ortada kalmış bir tavır sergiledi. Örneğin birçok Alman kendi polislerine, okullarına ve Almanya adaletine sonsuz bir güven sergilerken Alman-Türklerin, Alman polislere ve askerlere o kadar güvenmedikleri ortaya çıktı.

   

  En farklı cevaplar aile ilgili sorularda görüldü. Almanların yüzde 10’undan daha az bir kısmı evlilikten önce bir kadınla bir erkeğin aynı evde kalmaması gerektiğine inanırken, yüzde 7’lik bir kısım kadınların evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmemesi gerektiği fikrinde. Türklerin ve Alman Türklerin bu konularda çok daha tutucu cevaplar verdikleri görüldü.

   

  GENÇLER DAHA TUTUCU

  Araştırmayı inceleyen Alman Die Welt gazetesi de araştırmanın başındaki Holger Liljeberg’in geleneksel değerler konusunda Almanya’da doğup büyüyen genç Türklerin çok daha tutucu bir tavır sergilediklerini söylediğini belirtti.

   

  Yaşları 15 ile 29 arasında değişen bu gençler, bekâretten, kürtaja ya da Tanrı inancına kadar birçok konuda kendilerinden önceki nesle göre daha muhafazakâr cevaplar verdikleri görüldü. Liljeberg, bu durumun Alman toplumuna girmek zorunda olmanın yarattığı baskının bir reaksiyonu olabileceğine inandığını da söyledi.

   

  DİL BİLMEMEK ÖNEMLİ ETKEN

  Liljeberg’e göre Türklerin Almanya’da kabul görmediklerini hissetmelerinin nedeni dil bilmemeleri. Perşembe günü çalışmayı yayınladıklarını bildiren basın toplantısında konuşan Liljeberg, “Sorun şu ki yaşadıkları ülkenin dilini iyi konuşamıyorlar” sözlerini kullandı ve şu şekilde devam etti: “Bir dili çok az konuşarak, kültürel ve eğitimsel sorunlarla baş edemezsiniz.”

   

  Berlin eyaletinin göçmen işlerinden sorumlu yetkilisi Barbara John ise sorunun yalnızla dille sınırlı olmadığını düşündüğünü belirtti. John, bunun kültürel bir sorun olduğunu dile getirirken  ve şöyle devam etti:

   

  “İki ülkenin vatandaşlarının farklı değerlere sahip olmasında bir sorun görmüyorum. Her bireyin kendi ahlâk kodları vardır. Bu, bir hukuk devleti sınırları içinde yaşayan vatandaşlar için büyük bir sorun değil. Biz bireyleri görüşlerine göre etiketleyen bir toplum değiliz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı