Gündem Haberleri

  Türkler ABD seçiminde kimi destekliyor

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  24.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet, Türk-Amerikan toplum liderleriyle görüşüp Türk Amerikalıların kurdukları dört ayrı Politik Eylem Komitesi’nin (PAC) bağış kayıtlarını inceledi.

  TÜRKİYE’deki siyasi bölünmenin bir benzeri, Türk kökenli Amerikalılar arasında ABD’de yaşanıyor. 6 Kasım’da yapılacak ABD başkanlık ve Kongre seçimlerinde “seküler” Türk Amerikalılar ağırlıklı olarak Cumhuriyetçilere destek verirken, Gülen cemaatine yakın kuruluşlar ise Demokrat Parti adayı Başkan Barack Obama için bağış kampanyaları düzenliyor./images/100/0x0/55ead1a6f018fbb8f898b269

  ÜÇ AYRI ÇATI ÖRGÜTÜ VAR

  ABD’de Türk kökenlileri temsil eden üç ayrı çatı örgütü var. Bunlardan ikisi, seküler eğilimli Türk Amerikalıların bulunduğu New York merkezli, ABD’deki en eski Türk çatı örgütü Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) ve Washington merkezli, Amerikan Türk Dernekleri Asamblesi (ATAA). Üçüncü örgüt ise Gülen cemaatine yakın örgütlerin bir araya gelerek oluşturduğu Türki Amerikan Birliği (TAA).

  CUMHURİYETÇİLER BİZİ ANLIYOR

  TADF Başkanı Ali Çınar, şunları söyledi: “Cumhuriyetçi kökenli üyelerin birçoğu asker kökenli veya Türkiye’de bir şekilde bulunup Türkiye’nin önemini çok iyi bilen kişiler” diye konuştu.

  ÖLÇÜMÜZ TÜRKİYE’YE BAKIŞ

  ATAA Başkanı Ergun Kırlıkovalı ise şu anda başkanlık seçiminde üyeleri arasında eğilimin karışık olduğunu ve Obama’yı da Mitt Romney’i de destekleyenler bulunduğunu belirtti.

  BAĞIŞLARIN DAĞILIMI

  ABD’deki “seküler” Türklerin ülke genelinde oluşturdukları, politikacıların kampanyalarına destek olmak için kurulan dört Politik Eylem Komitesi (PAC) şimdiye kadar 167 bin 877 dolarlık bağış yapmış, bunun yüzde 71’i Cumhuriyetçilere gitmiş.

  OBAMA’YA 500 BİN DOLAR

  ABD’deki Türk kökenlilerin Gülen cemaatine yakın olan çatı örgütü TAA, örgüt başkanı Faruk Taban’ın Türkiye’de olduğu gerekçesiyle sorulara yanıt vermedi. Ancak Gülen’e yakın örgütlerin bağış yemekleri basına konu olmuştu. Hatta Azerilerin de katıldığı bir etkinliğe ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da katılmış, Obama kampanyasına 500 bin dolarlık destek sağlanmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı