Gündem Haberleri

  'Türkiye'yi önleyecek çareler arıyoruz'

  BBC Türkçe
  10.02.2011 - 11:00 | Son Güncelleme:

  Independent'ın deneyimli Orta Doğu Muhabiri Robert Fisk, Arap dünyasındaki muhalif gösterileri ele aldığı bir makalesinde 'Batı'nın ikiyüzlü tavrına' Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini örnek gösterdi.

  Türkiyeyi önleyecek çareler arıyoruz

   

  Fransız tarihçi Daniel Linderberg'in bu hafta yaptığı bir açıklamada doğruyu söylediğini vurgulayan Independent muhabiri, Linderberg'in "Gerçeği itiraf etmeliyiz. Çok sayıda entelektüel, derinlerde bir yerlerde Arap halkının yaradılıştan geri olduğunu düşünüyor." şeklindeki sözlerini aktarıyor.

   

  Fisk "Bunda yeni bir şey yok. İçten içe tüm Müslüman dünyasıyla ilgili hissettiklerimiz de böyle" diyor ve şöyle devam ediyor;

   

  "Almanya Başbakanı Angela Merkel çok kültürlülüğün işe yaramadığını söyledi. Bavyera kraliyet ailesi üyesi olduğunu söyleyen biri de kısa süre önce bana Almanya'da çok fazla Türk olduğunu, çünkü Alman toplumunun bir parçası olmayı istemediklerini söylemişti."

   

  ‘İslam ve demokrasinin en mükemmele yakın karışımı’

   

  Türkiye'yi "bugün İslam ve demokrasinin Orta Doğu'da bulabileceğiniz en mükemmele yakın karışımı" diye tanımlayan Fisk, "Buna karşın olan Türkiye'nin kendisi Avrupa Birliği'ne girip, Batılı uygarlığımızı paylaşmak istediğinde, umutsuzca, ne kadar ırkçı olduğuna bakmadan, Türkiye'nin tam üyeliğini önleyecek çareler arıyoruz. Bir başka deyişle, bizden uzak oldukları sürece, bizim gibi olmalarını istiyoruz." diyor.

   

  "Bizim gibi olmak isteyip, Avrupa'yı işgal etmek istemediklerini kanıtladıklarındaysa, başlarına bir başka Amerika'da eğitim görmüş general getirmek için elimizden geleni yapıyoruz." ifadelerini kullanan Fisk, "Tıpkı, Türk parlamentosu Amerikan birliklerinin Irak'ı Türkiye'nin güneyinden geçerek işgalini reddettiğinde, Paul Wolfowitz'in 'Generallerin buna söyleyeceği bir şey yok mu?' diye sorması gibi' diye de ekliyor.

   

   
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı