GeriGündem Türkiye'ye sert eleştiri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  55
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'ye sert eleştiri

Türkiye'ye sert eleştiri
refid:26422658 ilişkili resim dosyası

Soma'daki maden faciasını değerlendiren Alman maden uzmanları tarafından Türkiye'ye sert eleştiriler yağdı.

Önceki gün Soma'da çalışan 282 madencinin ölümüne sebep olan faciayı değerlendiren Alman maden uzmanları tarafından Türkiye'ye sert eleştiriler yağdı.

STANDARTLAR ÇOK GERİDE
Deutsche Welle gazetesine demeç veren Alman Maden Kimya ve Enerji İş Sendikası Başkanı Michael Vassiliadis, Soma’daki maden faciasını değerlendirirken Türkiye’deki güvenlik açığı bulunduğunu, iş ve sağlık güvenliği konularında asgari standartların dahi yerine getirilmediğini söyledi.

Türkiyeye sert eleştiri

Michael Vassiliadis

Maden ocaklarında korunaklı güvenlik alanlarının bulunması gerektiğini vurgulayan sendika uzmanı Dr. Ralf Bartels ise şu değerlendirmeyi yaptı: "Türkiye’deki güvenlik standartları ve güvenliğin pratikte sağlanması Almanya’daki maden ocaklarında uygulanan ve dünya genelinde talep ettiğimiz güvenlik standartlarının çok gerisinde. Ne yazık ki güvenlik açıkları Türk madenciliği için tipik bir unsur."

"OLACAK ŞEY DEĞİL"
Bartels, Soma’daki maden ocağında genç ve eğitimsiz maden işçilerinin çalıştırıldığı, ucuz işçiliğin tercih edildiği iddialarına ilişkin şöyle konuştu: "Başkanımız Maden-İş Sendikası ile yakın temas halinde. Nasıl yardım edebileceğimizi ve somut olarak neler yapabileceğimizi konuşuyoruz. Ancak diğer adım, kazanın nedenlerini araştırmak olacak. İşçilerin güvenlik malzemeleri var mıydı? Eğitimliler miydi? Bu gibi sorulara yanıt bulmamız gerekiyor. Söz konusu olan teknik önlemler değil, temel bir güvenlik anlayışıdır. Güvenlik ve verimlilik bir madalyonun iki yüzü, insanların canları pahasına kömür çıkartılması kabul edilemez. Hayatını kaybeden işçilerin yüceltilmesi, gelecekteki olası kazalara karşı ne yazık ki yeterince koruma sağlamıyor. Gelecekte bu tür kazaların yaşanmaması için her şeyi yapmak yerine, maden işçilerinin ölümünün kabullenilmesi olacak şey değil."

Türkiyeye sert eleştiri

Dr. Ralf Bartels

TÜRKİYE'DEKİ TEKNİK ESKİ VE BASİT
Türkiye'deki maden faciasını değerlendiren maden ocakları teknik ve güvenliği uzmanı Prof. Günther Apel, Türkiye'de tekniğin eski ve basit olduğunu ifade etti. Maden ve Kimya Endüstrisi Çalışanları Birliği yetkilisi Matthias Staenzel ise, Almanya'da kazaları azaltmak için eğitime çok yatırım yaptıklarını vurguladı. Staenzel şöyle dedi: "Acı tecrübeler bize işçilerin güvenliği için eğitime önemli yatırım yapmamız gerektiğini gösterdi. Yangın söndürme kuralları çok iyi olabilir. Ama bunu çalışanlar bilmiyorsa, çok fazla anlam ifade etmez. Bizde maden ocaklarında çalışanlar 6 hafta güvenlik eğitiminden geçiyor. Yenilikler konusunda yeniden eğitiliyor. Tedbirlerin birinci sınıf olması lazım. İş yerini yönetenlerin işyeri güvenliğine çok büyük önem vermeleri ve bunu uygulamaları gerekir. Kurallar çok sıkı uygulanmalı. Sık sık alıştırma yapılmalı ve eğitim artırılmalı. "

ERKEN UYARI
Apel, Soma'daki maden ocağını tanımadığını, ancak Zonguldak'taki madenlerin bazılarında güvenlik eksikliği bulunduğunu söyledi. Apel, Türkiye'de maden ocaklarındaki teknik sistemin genellikle eski ve basit olduğunu belirtti. Soma'daki kazada çıkmakta olan yangını haber veren erken uyarı sisteminin olup olmadığının araştırılması gerektiğini ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle