GeriGündem Türkiye'ye mi gelecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'ye mi gelecek

Türkiye'ye mi gelecek
refid:19731182 ilişkili resim dosyası

İtalya'nın Giglio Adası kıyısında kayalıklara çarparak yan yatan ve en az 11 kişiye mezar olan lüks yolcu gemisi Costa Concordia'nın büyük ihtimalle hurdaya çıkacağı, bu durumda parçalarının da Türkiye'ye getirilebileceği belirtildi.

AFP'nin haberine göre, 115 bin tonluk devasa kruvaziyerin tekrar yüzdürülmesi için milyon euroluk teklifler sunan çok sayıda şirket, şimdiden geminin enkazı üzerinde çalışmalara başladı.

Ancak hem gemiyi işleten Costa Crociere şirketinin yetkilileri hem de uzmanlar, Costa Concordia'nın kurtarılması konusunda pek iyimser değil.

Şirketin CEO'su Pier Luigi Foschi, "Bu dünyanın en zor operasyonlarından biri olacak" ifadesini kullanırken, Uluslararası Gemi Kurtarma Birliği (ISU) Genel Sekreteri Mike Lacey, "Zor bir iş olacak" dedi.

GEMİNİN UYDUDAN GÖRÜNTÜLERİ

İKİ YOL VAR

Costa Concordia'da incelemelerini sürdüren Smit Gemi Kurtarma Şirketi'nin eski CEO'su Hans van Rooij, gemiyle ilgili iki senaryo olduğunu söyledi.

Van Rooij, "Hasar gören bölümü tamir edip, yan taraftaki deliği kapattıktan sonra gemiyi tekrar yüzdürebilirler. Veya gemi parçalara ayrılacak" diye konuştu.

Ancak Van Rooij, ilk çözüm yolunun, geminin büyüklüğünden ötürü zor olduğunu belirtti. Van Rooij, geminin olduğu yerde parçalanmasınınsa çevre için daha riskli bir yöntem olduğunu söyledi.

ISU yöneticisi Lacey, buna karşın Costa Crociere şirketinin, ikinci yolu izlemek zorunda kalabileceğini belirtti.

TÜRKİYE'YE GELEBİLİR

Lacey, "Gemideki hasarın çok büyük olduğu ve tamir etmeye değmeyeceği sonucuna varabilirler. Bu durumda gemi parçalanacaktır. Parçalar da hurdaya çıkması için dışarı gönderilebilir, örneğin Türkiye'ye" diye konuştu.

Hem Van Rooij hem de Lacey, geminin tekrar denize açılması ihtimalini de az gördüklerini ifade etti.

Van Rooij, "Kesin konuşmamak lazım ama Costa Concordia'nın tekrar denize açılacağını sanmıyorum" dedi.

Lacey ekledi: "Açılsa bile kim bir daha bu gemiye binmek ister ki?"

GEMİDEKİ YOLCULAR BÖYLE KURTARILDI / WEB TV

 

KOMANDOLAR GEMİDE BÖYLE DELİK AÇTI / WEB TV 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle