GeriGündem Türkiye'ye karşı AB'nin yanındalar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'ye karşı AB'nin yanındalar

Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Sezer ve ANAP'ın ‘AB yanında Türkiye’ye karşı saf tuttuğunu' söyledi. Bahçeli, ‘‘Ülkemizde bazı çevreler görmek istemese bile, AB kendi içinde ciddi ikilemler yaşamakta’’ dedi.

MHP Lideri ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, isim vermeden AB İlerleme Raporu'nu belli ölçülerde ‘objektif’ bulan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile ANAP'ı eleştirdi. Bahçeli, Sezer ve ANAP'ı Türkiye karşısında ‘AB yönetiminin yanında saf tutmakla’ eleştirdi. Bahçeli, Çiller'i de samimiyetsizlikle suçladı.

Bahçeli, dün MHP Grubu'nda, AB'nin bir türlü ‘çifte standart’larından vazgeçmediğini savundu. Türkiye'nin üyelik yolunda yaptığı fedakarlıkların AB yönetiminin tutumundan ‘çok daha ileri ve samimi’ olduğunu öne süren Bahçeli, sıkıntılı dönemlerde hep dostlarının yanında olan ülkemizin aynı ilgiyi görmediğini söyledi. AB yönetiminin niyeti ile politikalarındaki zigzagların anlamını sorgulamanın Türkiye'nin hakkı olduğunu savunan Bahçeli, ‘‘Ülkemizde bazı çevreler görmek istemese bile, AB kendi içinde ciddi ikilemler yaşamakta’’ dedi. Bu süreçte Türkiye karşısında AB yönetiminin yanında saf tutanlar ve MHP'nin duyarlı yaklaşımından gerilenlerin rahatsızlıklarını dışa vurduğunu öne süren Bahçeli, bunun gerçekleri değiştirmeyeceğini söyledi.

Bahçeli, Türkiye'nin Kıbrıs konusunda Rum-Yunan tezlerini terennüm eden AB karşısında kendi hak ve çıkarlarını korumaya kararlı olduğunu belirtti, Çiller'i kastederek şöyle dedi:

‘‘Zaten Avrupa trenine bir türlü yetişemeyeceğimizin müsebbipleri, milli haklarımızı samimiyetle savunanlar ve bölgesel güvenliğin ve istikrarın kalıcı olmasını gözetenler değildir. Uluslararası ilişkilerde dikkate alınmayacak olanlar, başta milli çıkar ve değerler adına kendi milleti ve devletiyle pazarlık yapma misyonuna soyunanlardır.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle