Gündem Haberleri

  Türkiye'ye gelen turist profili

  AA
  23.10.2005 - 10:35 | Son Güncelleme:

  Türkiye'ye gelen yabancı turistlerin yüzde 73.3'ü orta, yüzde 14.3'ü yüksek, yüzde 12.4'ü de düşük gelir grubundan oluşuyor.

  Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), 2005 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin (Temmuz-Ağustos-Eylül) Çıkış Yapan Ziyaretçiler ile Giriş Yapan Vatandaşların Turizm Harcamaları ve Profili istatistik sonuçlarına göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde 7 milyon 717 bin 63 yabancı ve vatandaş Türkiye'yi ziyaret etti.

  Bu rakamın 6 milyon 548 bin 782'sini yabancı turist, 1 milyon 168 bin 280'ini de Türk vatandaşları oluşturdu.
  Yabancı turistlerin profili incelendiği zaman, gelen yabancıların yüzde 54.2'sini erkek, yüzde 45.8'ini de kadın turistler oluşturdu.

  Türkiye'yi ziyaret eden yabancıların yüzde 38.3'ü fakülte veya yüksekokul, yüzde 33'ü lise veya dengi okul, yüzde 12.1'i orta okul ve dengi, yüzde 9.1'i yüksek lisans, doktora, yüzde 3.9'u ilkokul, yüzde 1.1 okul yazar. Bilinmeyenlerin oranı ise yüzde 2.4.

  DÜŞÜK GELİRLİ DE TATİL YAPABİLİYOR

  Türkiye'nin ağırladığı yabancı turistlerin yüzde 73.3 gibi yüksek bir bölümü orta gelir grubundaki insanlardan oluşuyor. Yüksek gelir grubundakilerin oranı yüzde 14.3 düzeyinde kalırken, düşük gelir grubundan gelen yabancı turistlerin oranı da yüzde 12.4 düzeyinde bulunuyor.

  Yabancı turistlerin yüzde 28.3'ü profesyonel meslek, yüzde 7.8'i de yardımcı profesyonel meslek mensubu. Kanun yapıcılar, üst düzey yöneticilerden oluşan turistlerin oranı yüzde 7.3 düzeyinde bulunuyor.

  Türkiye'yi ziyaret eden yabancıların bir bölümü de büro ve müşteri hizmetlerinde çalışanlar, hizmet ve satış elemanları, nitelikli tarım, hayvancılık gibi işlerde çalışanlar, sanatkarlar ve ilgili işlerde çalışanlar, tesis, makine operatörleri ve montajcılar ve silahlı kuvvetler gibi mesleklerde faaliyet gösteriyorlar.

  NEDEN GELİYORLAR?

  Türkiye'nin yabancı ziyaretçilerinin geliş amaçları irdelendiğinde, daha çok gezi ve eğlence amaçlı olduğu ortaya çıkıyor.

  Yabancı turistlerin yüzde 69.6'sı gezi, eğlence, yüzde 5.6'sı kültür, yüzde 9.2'si yakınları ziyaret amacıyla geliyor.
  Alışveriş amacıyla gelenler yüzde 2.9, görev nedeniyle gelenler yüzde 2.8, transit gelişler yüzde 2.1, sağlık nedeniyle gelenler yüzde 1, toplantı, konferans, kurs, seminer amaçlı gelenler de yüzde 1 seviyesinde görünüyor.
  Diğerlerini de, dini, ticari ilişkiler, fuar, eğitim, sportif ilişkiler gibi nedenler oluşturuyor.

  TÜRKLER EVİNDE, YABANCILAR OTELDE

  Yurtdışından gelen yabancı ve Türk vatandaşlarının konaklama ve gece sayılarına göre dağılımında da ilginç sonuçlar çıkıyor.

  Buna göre bu yılın Temmuz, Ağustos, Eylül döneminde yerli ve yabancı turistin 99 milyon 902 bin 742 olan toplam geceleme sayısı içerisinde yabancıların yüzde 71.4'ü otel, motel, pansiyon gibi konaklama merkezlerinde kalıyor.
  Kendi evinde kalan yabancıların payı yüzde 9.2, arkadaş, akraba evinde kalanlar yüzde 14.6, kiralık evde kalanlar ise yüzde 2.6 düzeyinde bulunuyor.

  Türk vatandaşlarının ise yüzde 59'u kendi evinde konaklarken, yüzde 30.3'ü arkadaş, akraba evinde, yüzde 9.2'si otel, motel, pansiyonda kalıyor. Diğer konaklamada yer alanların oranı ise yabancılar için yüzde 2.1, Türkler için yüzde 0.6 düzeyinde bulunuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı