Gündem Haberleri

Türkiye'ye gelecek otomotiv devi Peugeot mu?

Hürriyet Haber
07.05.2008 - 09:54 | Son Güncelleme:

Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan'ın geçtiğimiz hafta söylediği 'gece saat 24.00’de dünya devi otomobil üreticilerinden biriyle konuştuk. Sadece bu firma Türkiye’de 5 bin kişiye istihdam yaratacak, 800 milyon Euro’luk bir yatırıma hazırlanıyor' sözlerinin perdesi aydınlanıyor.

Bakan mesai yaptı 800 milyon euroluk yatırım geliyor

Star Gazetesi'nin haberine göre bu firmanın Peugeot olduğu ortaya çıktı.

Edinilen bilgiye göre, Türkiye’de yatırım yapma isteği olduğu bilinen Fransız PSA Grubu (Peugeot-Citroen), Türkiye’de yatırım için hükümet yetkilileri ile çok sıkı bir pazarlık yürütüyor. Yatırım Destek Ajansı ile de görüşen şirketin özellikle bedava arazi istediği belirtilirken, firmaya Bursa ve çevresinde arazi önerildiği, ancak firmanın istemediği ifade ediliyor. Peugeot’nun Düzce’yi de istemediği, yeni bir alternatif olarak Tekirdağ çevresinde arazi araştırması yaptığı kaydediliyor. Daha önce Kanadalı Magna da Tekirdağ’da yatırım kararı almıştı. Fransız firmanın hükümete bazı teşvik taleplerini ilettiği de konuşulanlar arasında.

İSTİKAMET TEKİRDAĞ

BAKAN Çağlayan’ın dile getirdiği 800 milyon Euro’luk bir yatırım yıllık 250-300 bin adetlik üretimi ifade ediyor. Bunun yüzde 70’inin ihracata gitmesi durumunda firmanın çok ciddi bir lojistik altyapısına ihtiyacı olacak. Bu nedenle Peugeot’nun arazi seçimi konusunda ince eleyip sık dokuduğu ifade ediliyor. Yatırımın kapsamının binek olduğu konuşuluyor. PSA’nın Türkiye’de direkt yatırımı bulunmuyor. Ancak Karsan, Peugeot Partner ve Citroen Berlingo’yu üretiyor. Peugeot Bipper ve Citroen Nemo da Tofaş tarafından üretiliyor. PSA’nın CEO’su Christian Streiff, geçen ay Paris’te, Türkiye’nin aralarında bulunduğu 4 ülkeden birinde ilk etapta 300 milyon Euro’luk üretim tesisi kurmayı planladıklarını açıklamıştı.

Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı