Gündem Haberleri

  Türkiye'nin uçak gemisi olabilir

  Hürriyet Haber
  13.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk donanmasının çok yakında uçak gemisi olan 8 ülke arasında yerini alacağına inanılıyor. Bölgesel güç konumundaki Türkiye'nin maliyeti fazla olmayan bir uçak gemisini çok yakında donanmasına katacağına işaret ediliyor.

  Milli güç unsurları, coğrafyası ve geçmişiyle ‘‘bölgesel bir güç olma zorunluluğunu dikte ettiren’’ ve ‘‘ilgi alanı komşularıyla sınırlı olmayan’’ Türkiye'nin pek yakında ‘‘Uçak Gemisi Kulübü’’nü oluşturan 8 ülke arasında yerini alacağına inanılıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda ‘‘2000'li yıllarda Batı Akdeniz'de, Kızıldeniz'de ve Karadeniz'de uçak gemisi dolaştırmanın Türkiye için bir fantezi değil, gereklilik olduğu’’ görüşü dile getiriliyor. Son yıllarda büyük atılım gösteren Türk donanmasının konuş ve kuruluşunun da artık sadece Türk sahillerinde harekât icra edecek şekilde değil, Türkiye'nin ilgi alanı dahilinde, her an muhtelif görevleri yapacak şekilde planlanması gerektiğine dikkat çekiliyor.

  Bu görüş ve değerlendirmeler, Türkiye'nin bölgesinde ve ilgi alanında dünyanın şekillenmeye başladığı yeni dönemdeki son gelişmelere dayanıyor. Somali, Bosna ve Arnavutluk'ta icra edilen BM Barış Gücü harekâtlarına sembolik olmaktan ziyade, önemli oranda bir kuvvetle katılan Türkiye'nin, bölgesel bir güç haline geldiğini ve ilgi alanının sadece komşularıyla sınırlı olmadığını bütün dünyaya gösterdiği değerlendirmesi yapılıyor. Böylelikle Türkiye'nin süratli müdahale kuvvetini daimi olarak hazır bulundurma imkan ve kabiliyetinde olduğunu da ispatladığına işaret ediliyor. Bosna-Hersek ve Arnavutluk'ta kara, hava ve deniz kuvvetleri unsurlarıyla Türk sancağını dalgalandırmanın yanı sıra, 50 bin kişilik bir kuvvetle Kuzey Irak'ta sınır ötesi harekat icra etmeyi bugün tüm dünyada yalnızca belirli sayıda ülkenin başarabileceğine dikkat çekiliyor.

  PAHALI DEĞİL

  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kaynaklarına göre Uçak Gemisi Kulübü'ne üye ülkelerden ABD'nin 12, İngiltere'nin 3, Fransa, Rusya ve Hindistan'ın 2'şer, İtalya, İspanya ve Tayland'ın ise 1'er uçak gemisi bulunuyor. Tayland donanmasına ait hafif bir uçak gemisinin silah ve komuta sistemleri hariç fiyatı 228 milyon dolar civarında. 90 milyon dolara alınan 9 adet Harrier ve 79 milyon dolara ihale edilen komuta-kontrol sistemleri de bu fiyata eklendiğinde, bir uçak gemisi 400 milyon dolara maloluyor. Bu bilgiler ışığında, şu değerelendirmelerde bulunuluyor:

  ‘Bir uçak gemisi, o ülkeye büyük bir güç katacaktır. Çünkü tarih, denizi kullanmadan hak sahibi olan devlet, denizden yararlanmaksızın büyüyen ekonomi, denize açılmadan uygarlığa açılan toplum olmadığını göstermiştir.’’


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı