Gündem Haberleri

  'Türkiye'nin nezaketinden onur duydum'

  ANKARA
  03.04.2016 - 20:39 | Son Güncelleme:

  Türkiye’deki bazı mülteci kamplarını gezen dünyaca ünlü rock grubu U2’nun solisti Bono, “Sizin verdiğiniz ders bir komşuluk dersi ve bizim de bu komşulukta yer almamız gerekiyor” dedi. Başbakan Davutoğlu’nun ABD’li bir heyeti ağırladığı yemeğe de katılan Bono, Türkiye’nin nezaketinden onur duyduğunu da söyledi.

  BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun Çankaya Köşkü’nde verdiği yemeğe katılan U2 solisti Bono, Türkiye’nin mültecilere kapılarını açarak sıradışı bir şey yaptığını ve bir nezaket dersi verdiğini söyledi. Bono, “Türkiye’de bambaşka bir model uyguluyorsunuz. Bunu nasıl başardığınızı anlatmanız lazım. Sizin verdiğiniz ders bir komşuluk dersi, ve bizim de bu komşulukta yer almamız gerekiyor” dedi. 

  Türkiyenin nezaketinden onur duydum

  SESLERİ DUYULSUN

  Başbakan Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile birlikte 31 Mart Perşembe günü Çankaya Köşkü’nde U2’nun solisti Bono’nun da  bulunduğu ABD’li bir heyeti ağırladı. Başbakanlık bu görüşmenin görüntülerini sosyal medya aracılığıyla paylaştı. Davutoğlu yemekteki konuşmasında, “Türkiye-AB zirvesinde 2.7 milyon mülteci ağırlayan bir milletin Başbakanı olmaktan gurur duyduğumu söyledim. Bir tane bile Suriyeli karşıtı, Arap karşıtı, mülteci karşıtı eylem olmadı ya da söylem gelişmedi” dedi. Bono’nun Gaziantep’e gitmesinin mülteciler için güzel bir hediye olduğunu belirten Davutoğlu, şunları söyledi: “Sesleri duyulsun istiyoruz. Kamplar için 10 milyar dolar harcadı. Kamplarda 300 bin insan var. 100 binden fazla Suriyeli bebek doğdu. Sizin oraya gitmenizle seslerinin daha çok duyulacağına inaniyorum. Çok teşekkür ederim.”

  DÜNYADA ZİRVESİNİZ

  Türk halkının nezaketinden onur duyduğunu dile getiren Bono ise şöyle konuştu: “Sizin yaptığınız sıra dışı bir şey, bir nezaket dersi. Senelerdir süren bu çatışma esasında bu ülkenin tüm şehirlerinde, tüm ilçelerde insanlar ağırladılar. Açtığınız okullar tüm dünyaya ders niteliğinde. Eminim bu yaşananlar insanları gerebilir ve bıktırabilir. Ancak yine de pes etmiyorlar. Mülteci ağırlama konusunda dünyada zirve olan ülkesiniz.  Siz Türkiye’de bambaşka bir model uyguluyorsunuz. Bunu nasıl başardığınızı anlatmanız lazım. Eminim eksikler vardır. Fakat gurur duyulacak çok fazla iş yapıyorsunuz. Sizin verdiğiniz ders bir komşuluk dersi, ve bizim de bu komşulukta yer almamız gerekiyor.”

  Kamplara hayran kaldı

  Bono, iki gün önce Gaziantep’in Nizip ilçesinde çadırkenti ziyaret edip, Suriyeli çocukların Arapça söylediği şarkıları dinledi. Çadırkent hakkında yetkililerden bilgi alan Bono, kamp içerisinde bulunan anaokulu ve sosyal tesiste inceleme yaptı. 

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı