Gündem Haberleri

  Türkiye'nin internet karnesi zayıf

  Hürriyet Haber
  19.04.2004 - 13:21 | Son Güncelleme:

  IBM ve Economist dergisinin ortaklaşa hazırladığı yıllık internet raporunda Türkiye geçen seneye göre altı basamak düşerek, 45’inci sırayı aldı. İnternet liginin zirvesinde İskandinav ülkeleri var.

  Bilgisayar devi IBM ve Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan ‘e-readiness’ (e-ticarete hazırlık) adlı yıllık raporun beşincisi açıklandı. Rapor, ülkelerin e-ticaret ortamının gelişmişliğini ve internet odaklı fırsatlara ne kadar açık olduğunu ölçüyor.

   

  Dünyanın en gelişmiş 60 ekonomisine sahip ülkelerin değerlendirmeye alındığı araştırmada, sıralama, çeşitli internet tabanlı kriterlere göre yapılıyor. Bu kriterlerin başında, hızlı ve ucuz internet bağlantısı, geniş bant bağlantı oranı, insanların interneti kullanmaya yatkınlığı, cep telefonu kullanımı ve hükümetlerin internete yaklaşımı geliyor.

   

  Türkiye 2003’te aynı araştırmada 39’uncu sırada yer almıştı. 2004 sıralamasında ise Türkiye 4.51 puanla 45’inci sıraya geriledi. Türkiye'nin geride bıraktığı az sayıda ülke arasında, Rusya (55), Hindistan (46), Çin (52) de var. 

   

  DANİMARKA ZİRVEYE OTURDU

   

  Araştırmaya göre, internetin nimetlerinden en fazla faydalanan ülke Danimarka. 8.28 puan toplayan Danimarka’yı İngiltere izlerken, tahtını Danimarka’ya kaptıran İsveç bu sene üçüncü oldu. Norveç ve Finlandiya da ilk beşte yerlerini aldı. Geçen sene İngiltere’yle birlikte üçüncülüğü paylaşan ABD bu sene ilk beşin dışında kalarak, ancak altıncı olabildi.

   

  Raporda, sıralamanın en üstlerine yerleşen İskandinav ülkelerinden övgü ile söz edilerek, bu ülkelerde insanların internet teknolojisini günlük hayatına soktuğu ve bu sayede iletişim, alışveriş ve çalışma tarzlarının tamamen değiştiği vurgulandı.

   

  HÜKÜMETLERE BÜYÜK İŞ DÜŞÜYOR

   

  Raporda ayrıca ulusal internet altyapısına destek vermek için hükümetlerin hızla hareket etmesinin önemi vurgulanırken, şirketler ile yerel hükümetler arasında sıkı bir işbirliği yapılması gerekti de belirtildi.

   

  ‘E-readiness 2004’teki ilk on ülke ve geçen seneki dereceleri:

   

  1-  Danimarka  (2)

  2-  İngiltere (3)

  3-İsveç (1)

  4-  Norveç (7)

  5-  Finlandiya (6)

  6-  ABD (3)

  7- Singapur (12)

  8- Hollanda (3)

  9- Hong Kong (10)

  10-  İsviçre (8)

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı