Gündem Haberleri

  Türkiye'nin İmralı açılımında Avrupa'nın etkisi büyük

  Planet
  20.11.2009 - 00:33 | Son Güncelleme:

  Ankara'nın, Abdullah Öcalan'ın İmralı Adası'ndaki yalnızlığına son vermek için adaya beş mahkum daha gönderilmesi yönünde karar alması yabancı haber ajanslarında Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik süreci ile ilişkilendirildi.

  REUTERS:                                         

   

  Türkiye’nin attığı bu adım hükümetin Kürtlerin haklarını artırma çabalarıyla aynı döneme denk geldi.                      

   

  Avrupa Birliği (AB) uzun süredir Türkiye’den Öcalan’ın hücre cezasının sona erdirilmesini istiyor buna da gerekçe olarak Öcalan’ın İmralı adasındaki yalnızlığı dolayısıyla akli durumunun kötüleştiğini belirtiyordu.

                                       

  Türkiye’de yaşanan ve 40 bin kişinin hayatını kaybettiği çatışmalar 1984’te başlamış, ancak şiddet olayları son birkaç yılda azalmıştı. Bu azalmada Türkiye’nin PKK’nın Kuzey Irak’taki üslerine yaptığı hava saldırıları ve Türkiye-Irak ve ABD arasında artan işbirliği etkili olmuştu.

                      

  Türkiye’de Meclis geçtiğimiz hafta hükümetin desteklediği demokratik açılımı tartıştı. Açılım ülkenin milliyetçi kanadından yoğun tepkiler aldı.

                     

  PKK’nın dağılmasını canlandırmak isteyen Türkiye’nin bu reform hamlelerinin Ankara’nın AB’ye üyelik umutlarını canlandırması bekleniyor.                              

  THE ASSOCIATED PRESS:                              

  Strazburg merkezli Avrupa Konseyi Türkiye’ye, İmralı Adası'nda tek başına tutuklu olan Abdullah Öcalan’ın akıl sağlığının kötüye gittiğini bildirmiş ve Öcalan’ın hapisteki yalnızlığının sona erdirilmesini istemişti.

  Karar Türkiye’nin Kürt azınlığın kültürel ve siyasi haklarının artırılması ve 25 yıl süren çatışmalara son verilmesi için adımlar attığı bir dönemde geldi.

   

  Pek çok Türk için 60 yaşındaki Öcalan, nefret edilen bir karakter olmakla birlikte destekçileri üzerindeki gücü sürüyor. Ülkede pek çok insan Öcalan’ın halen avukatları vasıtasıyla destekçilerine direktif verdiğine inanıyor.

   

  Adalet Bakanlığı’nın cezaevlerinden sorumlu yetkilisi önümüzdeki gönlerde üç mahkumun daha adaya gönderileceği yönündeki haberlerle ilgili bir açıklama yapamayacağını ifade ederken Öcalan’ın avukatı Cengiz Çiçek transferlerle ilgili gelen bilgileri teyit edemediğini açıkladı.

   

  Türkiye, aylardır İmralı’daki hapishaneye yeni bir ek birim inşa ediyordu. Öcalan’ın hücresinde yalnız kalmaya devam edeceği ancak diğer tutuklularla haftada 10 saate kadar görüşme hakkının olduğu bildirildi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">AGENCE FRANCE PRESSE:

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal"> 

  Türkiye’nin kararı Avrupa Konseyi’nin Öcalan’ın İmralı Adası'ndaki hapishanede tek başına tutulmasının insan hakları ihlali anlamına geldiği yönündeki eleştirisi üzerine alındı.

   

  Avrupa Konseyi’nin İşkenceyi ve İnsanlık dışı ya da Aşağılayıcı Ceza ve Muameleyi Önleme Komitesi İmralı’ya yaptığı ziyaretler sonrasında Öcalan’ın hücresindeki koşulların yeterli olduğu sonucuna varmış ancak Ankara’yı Öcalan tek başına hücrede tutulduğu için eleştirmişti.

   

  Adalet Bakanı Sadullah Ergin gazetecilere yaptığı açıklamada “Bu kararı karşı karşıya olduğumuz haksız eleştirileri önlemek için aldık” dedi.

   

  Hapishane yeni inşa edilen kısımlarla toplam dokuz tutuklu için yeterli hale getirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı