Gündem Haberleri

  'Türkiye'nin IMF'de temsili yetersiz'

  WASHINGTON(ANKA)
  20.07.2007 - 10:50 | Son Güncelleme:

  IMF Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, Çin, Kore, Meksika ve Türkiye’nin IMF içinde en yetersiz şekilde temsil edilen dört dinamik ekonomi olduğunu yineledi.

  Lipsky, Kansas Ekonomi Kulübü’nde “Küresel Görünüm ve IMF’nin Gelişen Rolü” konulu bir konuşma yaptı. IMF’de üyelik kotalarının yeniden dengelenmesiyle ilgili temel reform çalışmasının devam ettiğini hatırlatan Lipsky, reformun ülkelerin IMF’ye yapacakları mali katkıların belirlenmesi kadar, oy haklarını da içerdiğini belirtti.

  John Lipsky, “Tüzüğe göre kotaların üye ülkelerin ekonomik ağırlıklarını yansıtması gerekiyor. Söz konusu payların yeniden dengelenmesi, 30 yıldan fazla bir süredir yapılmamıştı, oysa bu dönemde önemli değişiklikler gerçekleşmişti. Reform süreci, en yetersiz temsil edilen dört dinamik ekonomi; Çin, Kore, Meksika ve Türkiye için ‘geçici’ kota artışları suretiyle geçen yıl başladı” dedi.

  Şu anda artış dönemine yön verecek mutabık kalınmış bir formülü geliştirmek üzere çalıştıklarını kaydeden John Lipsky, sürecin yıl sonunda gerçekleşecek Yıllık Toplantılara ya da en geçe 2008 Bahar Toplantıları’na kadar tamamlanacaklarını umduklarını da kaydetti.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı