Gündem Haberleri

  Türkiye'nin ilk sanal üniversitesi

  Hürriyet Haber
  24.07.2001 - 14:14 | Son Güncelleme:

  Anadolu Üniversitesi'nce (AÜ) internet üzerinden eğitim yapacak olan ve YÖK tarafından onaylanan ''Bilgi Yönetimi'' önlisans programı, 2001-2002 eğitim ve öğretim yılında hizmete girecek.

  AÜ Rektörü Prof. Dr. Engin Ataç ile programa destek veren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Haluk Maga, Ceylan Inter Continental Hotel'de düzenlenen basın toplantısında, üniversitenin internet üzerindeki ilk önlisans programı olan ''Bilgi Yönetimi''ne katılım şartlarını ve verilecek eğitimin detaylarını anlattı. 

  Prof. Dr. Ataç, yaptığı konuşmada, Türkiye'de eğitime yeterince önemin verilmediğini, yaşanan ekonomik krizlerin temelinde eğitimsizliğin yattığını belirterek, nitelikli insan sahibi ülkelerde,Türkiye'deki gibi krizlerin yaşanmadığına dikkati çekti. 

  Üniversitelerinin nitelikli insan yetiştirmek için Türkiye'de ilk defa sanal ortamda bir önlisans programını hizmete sokacağını belirtenProf. Dr. Ataç, şunları söyledi: 

  ''AÜ Açık Öğretim Fakültesi'nde Bilgi Yönetimi önlisans programını öğretime açarak, 20 yıla yakın süredir televizyon ve diğer destekleyici araçlarla üstlenmiş olduğumuz önemli misyonu, 21. yüzyılda da internete dayalı teknolojilerle sürdüreceğiz. Türkiye'nin internete dayalı ilk ön lisans programı olan Bilgi Yönetimi, kurumsal bilgiyi yeni teknolojilerle işleyebilme becerisine sahip işgücü açığını kapatmayı hedeflemektedir.''

  Prof. Dr. Ataç, ÖSYS sonuçlarına göre, ''eşit ağırlık''ta 105'in üzerinde puan alan 500 öğrencinin bölüme yerleştirileceğini kaydederek, derslerin tamamının internet üzerinden verileceğini anlattı.

  EĞİTİM ÜCRETİ 700 MİLYON LİRA

  Derslere katılımın zorunlu olacağını, bu nedenle öğrencilerin eğitim süresince internet erişimine sahip orta büyüklükte bir bilgisayarı bulunması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ataç, kayıt da dahil olmak üzere öğrencilerden yaklaşık 700 milyon lira eğitim ücreti alınacağını bildirdi.

  Prof. Dr. Ataç, kayıt sırasında öğrencilere uygulamalı derslere ait kitaplar, uygulamalı CD-ROM'lar ile 'Microsoft Windows 2000 Professional' ve 'Office 2000 Professional' yazılımların yanı sıra her 16 öğrenciye bir öğretim görevlisi tarafından dört saatlik danışmanlık hizmeti verileceğini söyledi.

  Yıl sonu sınavlarının ise daha sonra duyurulacak illerde yapılacağını anlatan Prof. Dr. Ataç, yine internet üzerinden eğitim verecek elektrik-elektronik, turizm ve halkla ilişkiler bölümleri için YÖK'ten onay beklediklerini söyledi.

  Prof. Dr. Ataç, bölümle ilgili detaylı bilginin üniversitenin http://bilgi.anadolu.edu.tr adlı internet adresinden edinebileceğini sözlerine ekledi.

  Microsoft Türkiye Genel Müdürü Haluk Maga da ekim ayında eğitime başlayacak bölümün, Türkiye'deki temel bilgisayar becerilerine sahip işgücü açığını kapatmak amacıyla oluşturulduğunu söyledi.

  Maga, bu bölümden mezun olanların Microsoft'un dünyada en çok tercih edilen masaüstü, veri tabanı ve işletim sistemi programları konusunda uzman olacağını ifade ederek, ''Türkiye'de bugün 60-70 bin bilgi teknolojileri elemanına ihtiyaç var. Bu açığın kapatılması için Bilgi Yönetimi bölümü, çok önemli bir işlev üstlenecek'' dedi. 

  Bölümü başarıyla tamamlayacak öğrencilere, AÜ diplomasının yanında Microsoft sertifikası da verilecek.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı