GeriGündem Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürü öldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürü öldü

Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürü öldü
refid:16334432 ilişkili resim dosyası

Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürü Şerife Feriha Sanerk, 87 yaşında Antalya'da kızının evinde televizyon izlerken yaşama veda etti. Sanerk'in cenazesi yarın toprağa verilecek.

Antalya'da emekli emniyet müdürü kızı Nurdan Canca ve yine emekli emniyet müdürü damadı Natık Canca'nın yanında kalan Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürü Şerife Feriha Sanerk, dün gece öldü. Kızının Döşemealtı İlçesi'ndeki villasında televizyon izlerken fenalaşan Sanerk, hayata gözlerini yumdu. Sanerk'in cenazesi, yarın Muratpaşa Camii'nde öğle namazı ardından kılınacak namazdan sonra Uncalı Kent Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Şerife Feriha Sanerk, görev yaptığı yıllarda çok sayıda yabancı dergi ve gazeteye haber olmuştu.

Damadı Natık Canca, kayınvalidesinin önceki gece kendisine vasiyette bulunduğunu belirterek, ölümü halinde tabutunu polislerin taşımasını istediğini söylediğini belirtti. Canca, “Annemin bu isteğini bildirmesi üzerine ‘Kızın 9 yıl Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nde çalıştı ve bu yönetmeliğin kabul edilmesini sağladı. Sen hiç merak etme, sana bir şey olursa zaten seni polisler törenle defnedecek' dedim. İçine doğmuş sanırım” diye konuştu.

Sanerk'in anne mesleğini seçen kızı Nurdan Canca da Türkiye'nin iki kadın il emniyet müdüründen biri olarak Yalova Emniyet Müdürlüğü yaptı.

Kimdir?

İZMİR'de 1 Temmuz 1923 tarihinde doğan Şerife Feriha Sanerk 1945 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi'ne girdi. 4 yıl boyunca okulun tek kız öğrencisi olan Sanerk, 1951'de kaymakamlık kursuna girip kazandı ancak kadın olduğu için ataması yapılmadı. İçişleri Bakanlığı'nın başka bir birimine Emniyet Genel Müdürlüğü emrine komiser muavini olarak atandı. 6037 sicil numarasıyla emniyet teşkilatına giren Sanerk 1953 yılında emniyet müdürlüğü rütbesine yükseldi. Ancak yine kadın olduğu için emniyet müdürü olamayacağı bildirildi. Hukuki mücadele başlatan Şerife Feriha Sanerk bu mücadeleyi kazanarak aynı yıl Türkiye'nin ilk kadın emniyet müdürü oldu ve kendisinden sonra bu mesleğe girecek tüm kadınların önünü açtı. Başkomiser Adnan Sanerk ile evli olan ve 1974 yılında emekli olan 2 kız çocuğu annesi Sanerk, Antalya'ya yerleşmişti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle