Gündem Haberleri

  Türkiyenin ilk "grid" entegrasyonu İTÜ'de

  Hürriyet Haber
  01.09.2005 - 12:40 | Son Güncelleme:

  Sentim Bilişim, İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü'nde Türkiye'nin ilk Grid entegrasyonunu gerçekleştirdi. Her yönüyle ilklerin yapıldığı bu projede, Türkiye'nin en büyük Linux cluster'ı olarak düşünülebilecek HP HPCS sunucularda Intel'in yeni nesil 64bit işlemcileri kullanıldı.

  Dağınık veri işleme sistemlerinin bir araya getirilmesi ile yaratılan sanal bilgi ağı olarak açıklanabilen Grid Computing teknolojisinin temel amaçlarını kısaca şöyle özetlemek mümkün; sistem kaynaklarını paylaştırma, güvenlik, bilgi yüklerini dengelemek, mesafe/hız kavramlarını ortadan kaldırmak, açık standartlar kullanarak sanal sistem kaynakları ve organizasyonlar yaratmak.

  Proje kapsamında halen İstanbul Teknik Üniversitesi'nde farklı lokasyonlarda bulunan toplam 80 işlemcili Sun ve toplam 28 işlemcili SGI sunucu sistemine, 128 işlemcili HP high performans cluster mimarsindeki sistemlerin eklenmesiyle tamamen hetorojen dev bir bilgisayar sistemi altyapısı kuruldu. Bu heterojen yapı ile tüm kaynaklara tek bir Web portal üzerinden ulaşılması olanaklı hale getirildi.

  Her yönüyle ilklerin yapıldığı bu projede, Türkiye'nin en büyük Linux cluster'ı olarak düşünülebilecek HP HPCS sunucularda Intel'in yeni nesil 64bit işlemcileri kullanıldı. Bu cluster sistemi aynı zamanda Türkiye'de ilk defa kullanılan ve paralel erişime imkan veren yüksek performanslı Lustre File System üzerinde çalışıyor.

  Network altyapısının üzerinde yapılan optimizasyon süreci ve middleware olarak tabir edilen yazılım katmanlarının  entegrasyonu  ile farklı platformlardaki ve farklı lokasyondaki sunucuların  tek bir süperbilgisayar sistemi olarak çalışabilmesi sağlandı.

  Bu teknoloji sayesinde İstanbul Teknik Üniversitesi'nde yapılan bilimsel araştırma hesaplamalarının aynı anda, farklı işletim sistemlerinde çalışan  farklı mimarideki tüm işlemcileri kullanması sağlandı. Böylelikle günlerce sürebilecek bilimsel hesaplamalar, simülasyonlar ve modellemeler tüm kaynakların ortak kullanımıyla beraber çok kısa sürelerde yapılabiliyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı