Gündem Haberleri

  Türkiye’nin ilk çocuk masası Bakırköy’de açıldı

  Zeynep BİLGEHAN
  11.04.2016 - 21:52 | Son Güncelleme:

  Bakırköy’de Türkiye’nin ilk ‘Çocuk Masası’ açıldı. Çocuklar, devletin tüm kurumlarının temsilcilerinin ve yerel yönetim birimlerinin, sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin bir araya gelip iyi bir organizasyonla bağlandığı merkeze bizzat başvurarak şikayetlerini iletebilecek.

  Son yıllarda çocuğa ve gençlere yönelik şiddet, ihmal, istismar, madde bağımlılığı ve suça yöneltme vakalarındaki artış; çocukların eğitim, sağlık, istihdam ve benzeri temel hak ve özgürlük alanlarında eksiklik ve eşitsizlikler yaşadıklarını gösteriyor. Yapılan çalışmalar her türlü şiddet, istismar ve fena muameleye karşı çocukları korumak ve haklarından tam anlamıyla faydalanmalarını sağlamak için devlet politikalarıyla toplumsal bir anlayış ve yaklaşıma ihtiyaç duyulduğunu ortaya koyuyor. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak İstanbul Valiliği Bakırköy Kaymakamlığı, Bakırköy Belediye Başkanlığı, Uluslararası Lions Dernekleri 118-E Yönetim Çevresi Federasyonu ve Çocuk Hakları Zirvesi ve Kalkınma Derneği bir araya gelerek ‘Bakırköy Çocuk Masası’nı kurdu. 60 akademisyen, doktor, avukat, pedagog, psikolog, eğitmen, sanatçı, siyasetçi sporcuların katılımıyla 33 STK’nın desteğiyle Bakırköy Belediyesi Osmaniye Halk Kütüphanesi’nde dün açılan merkezin amacı Bakırköy’de çocukların bizzat başvurabilecekleri, sorunlarına ve sorularına cevap bulabilecekleri bir destek sunmak. Açılışa Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, Bakırköy Kaymakamı Adem Öztürk ve STK temsilcileri katıldı.

  BİRBİRİNE BAĞLI YAKIN SİSTEM

  Açılışta bir konuşma yapan merkezin mimarlarından Çocuk Hakları Zirvesi ve Kalkınma Derneği Başkanı Ebrize Çeltikçi, 23 yıldır çocuklara haklarını öğrettiklerini ama bunun yetmediğini söyledi: “Eşitsizlikler ve hak ihlalleri çocuklarımız üzerinden devam ediyor. Çocuklarımızın yerel ve yakından izlenmeleri gerektiği ortaya çıktı. Haklarını talep etmeleri gerekiyor. Bu sistem mevcut ama hem birbirine bağlı değil hem de çocukların ulaşabileceği yakınlıkta değil. Çocukların tek başlarına ayrı ayrı birimlere gitmeleri çok zor. Sevgili çocuklarımız merkezin nasıl yapılanacağıyla ilgili bize yol gösterdiler. Temennimiz her mahallede her köy ve ilçede çocuk masalalarının kurulması. Çocuk masasının amacı devletin tüm resmi kurumlarının temsilcilerinin ve yerel yönetim birimlerinin, yerel STKların, üniversitelerin bir araya gelip iyi bir organizasyonla bağlanarak çocukların tüm taleplerine cevap vermesi. Bütün çocuklar bütün imkanlara ulaşabilmeliler. Bu masada çocuklar asla ihmal ve istismar edilmeyecek, insan olmanın onurunu yaşayıp haklarına kavuşamayan diğer kardeşlerinin de haklarına sahip çıkacaklardır. Çocuklar bu masa sizin içindir.”

  ÇOCUKLARA SORDUK

  Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da Bakırköy’de çocuk hakları masası kurarak bir ilke imza attıklarını anlattı: “Çalışmalarımıza bir yıl önce başladık ama Ebrize Hocamızın 20 yıla yakın deneyimi var. Tüm paydaşları bir araya getirip önce çocuklarımızı dinledik, beklentilerini öğrendik. Çocuklarımız yaşadıkları sorunların tamamına çözüm bulabilecekleri eşitlikçi ve çağdaş eğitimden yana olmalarını istiyoruz. Bir toplumun gelişmişliği sadece ekonomisiyle değil çocuklara verdiği değerle de ölçülür.”

  Türkiye’nin ilk çocuk masası Bakırköy’de açıldı

  İKİNCİ ÇOCUK MASASI GAZİANTEP’TE AÇILACAK

  Bakırköy’deki merkez, aslında daha geniş kapsamlı bir projenin pilot bölgesi olma özelliğini taşıyor. Çocuğa ve gençlere yönelik şiddet, ihmal, istismar, madde bağımlılığı ve suça yöneltme vakalarındaki artışı ortadan kaldırmak amacıyla çocukların başvurabilecekleri ‘Çocuk İzleme Masası Projesi’nin ikinci bölgesi Gaziantep olacak.

  Etiketler: istanbul , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı