Gündem Haberleri

  Türkiye'nin en büyük gümrük soygunu

  Hürriyet Haber
  28.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  18 kişi gözaltına alındı

  Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ‘merkezden’ gerçekleştirildiği için ‘Paraşüt Operasyonu’ olarak nitelendirilen operasyonda, 4 aydır Güneydoğu bölgesindeki bazı gümrüklerden Türkiye’ye milyonlarca dolarlık kaçak mal sokulduğu belirlendi.

  TÜRKİYE tarihinin en büyük hayali ihracat yoluyla yapılan gümrük kaçakçılığı ve yolsuzluğu olayı ortaya çıkarıldı. Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Suçlar ve Kaçakçılık Dairesi, dört aydır Akdeniz ve Güneyoğu'daki bazı gümrüklerden Türkiye'ye milyonlarca dolarlık mal sokulduğunu belirledi. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde ‘merkezden’ gerçekleştirildiği için ‘Paraşüt Operasyonu’ olarak nitelendirilen operasyona birçok siyasetçinin ve bürokratın adının karıştığı bildiriliyor. Operasyonlar sonucunda, Gaziantep'in ünlü işadamı, Altınbaş Holding'in sahibi Yasin Altınbaş ve 17 adamı gözaltına alındı.

  Organize Suçlar ve Kaçakçılık Dairesi Başkanı Emin Aslan'ın bizzat yönettiği ve merkezden özel görevlendirdiği ekiplerle Gaziantep ve Kilis'teki yetkililere haber verilmeden ‘tepeden’ yönetilen bir operasyon düzenlendi. Operasyonda, Kilis Öncüpınar ve Hatay Cilvegözü sınır kapılarından akaryakıt ve motor yağından şeker ve muza kadar uzanan birçok malın kaçak olarak yurda sokulduğu belirlendi. Yetkililer, Hazine'nin bu yolla milyonlarca dolar kayba uğratıldığını belirtiyor.

  ŞÜPHELİ BÜYÜME

  Salça ve yağ fabrikaları ile Ankara ve İstanbul'da çeşitli işyerleri ile benzin istasyonları bulunduğu belirtilen Altınbaş'ın bir anda büyümesi ve bölgenin dev işadamlarından biri haline gelmesi şüphe çekti. MGK, gümrük, polis teşkilatlarına yapılan ihbarlar üzerine Altınbaş'ın 6 yıllık geçmişi mercek altına alındı. Ankara'dan özel gönderilen ekipler valilik, polis ve gümrüğe haber verilmeden banka hesaplarına, muhasebe defterleri ve bankadaki para hareketleri ile ilgili bilgisayar kayıtlarına el konuldu. Altınbaş'ın telefon konuşmaları da dinlemeye alındı. İçişleri Bakanlığı, Ankara'ya getirilen evrakların incelenmesi için Maliye Bakanlığı'ndan 10 müfettiş talep etti. Operasyon sürerken, bazı ünlü siyasetçilerle, Hazine ve Gümrük teşkilatlarındaki bazı isimlerin de hayali ihracat olayına adlarının karıştığı ileri sürüldü.

  TANTAN NE DEMİŞTİ?

  İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın önceki gün, son gelişmelerle ilgili olarak gazetecilere ‘‘Havada bir şeyler var. Arşivlere bakacağınıza havaya bakın görürsünüz’’ sözleriyle Gaziantep'teki kaçakçılık olayının ortaya çıkarıldığı ‘Paraşüt Operasyonu’nu ima ettiği anlaşıldı.

  Operasyon, Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcısı Talat Şalk'ın da bilgisi dahilinde yürütülüyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı