Gündem Haberleri

  'Türkiye'nin dinamosu ihracattır'

  A.A
  18.07.2007 - 09:16 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, “Türkiye'nin dinamosu ihracattır” dedi.

  Bakan Tüzmen, Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nin (AKİB) Hilton Oteli'nde onuruna verdiği yemekte yaptığı konuşmada, 2002 yılında ihracatçılarla birlikte yola çıktığını 36 milyar dolar olan ihracatı, 100 milyar dolara çıkarttıklarını söyledi.

  4.5 yıllık AK Parti Hükümeti'nin görevde bulunduğu süre zarfında, yurt dışında destan yazdığını ifade eden Tüzmen, şöyle konuştu:
  “Bütün komşu çevre ülkelerle iyi ilişkiler çerçevesinde yaptığımız ihracatla kardeşlik ilişkisi kurduk. Halbuki, 2002 yılından önce bütün komşu ülkelerin hepsi ile sıkıntımız, problemimiz vardı. Ama, göreve gelir gelmez Bulgaristan ve Yunanistan ile 300 milyon dolarlık ihracat rakamlarını bugün 3 milyar dolara çıkardık, Romanya ile 5 milyar dolar dış ticaret yapıyoruz. Rusya ile 25 milyar dolar, Irak'la 3 milyar dolar, Ukrayna ile 7, Suriye ile 1 milyar dolar, İran'la 7.7 milyar dolar ihracat yaptık. Ama bu ülkelerle 2002 yılına kadar hep sıkıntılıydı ilişkilerimiz. Ama 2002'den sonra bunlarla güzel ilişkiler kurarak, başardık bu ihracat rakamlarını. Şu anda 250 milyar dolar dış ticaret yapan bir ülkenin ferdisiniz.”

  Türkiye'de, 4.5 yıl görevde bulundukları süre zarfında, Arap, Kürt, Türk, Türkmen, Çerkez demeden ihracata yöneldiklerini anlatan Bakan Tüzmen, “Din, dil, ırk, mezhep ve kültür ayırımı yapmadan Türkiye'nin ismini dünyaya duyurmaya çalıştık. Türk bayrağı altında Türkiye'nin ihracatı için mücadele ettik. Tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlet diyoruz. Bunlar üzerinden siyaset yapmamak lazım. Birlik ve beraberlik içerisinde tek bayrak altında yolculuğumuzu batıya doğru geliştireceğiz. Çünkü bizim nihai hedefimiz, Atatürk'ün söylediği gibi, Türkiye'yi uygar medeniyetler seviyesine getirmek” diye konuştu.
  Bir ülkede demokrasi isteniyorsa, bunun yolunun ihracat artışından geçtiğini ifade eden Tüzmen, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “İhracat artışını yapmadın mı ülkede demokrasi de olmuyor. Demokrasinin lastiği bozuluyor, 5 bin dolar kişi başına milli gelirle demokrasi bu kadar oluyor. Benim işim yurtdışında ihracat yapmak, ama şimdi beni meydanlara indirdiler. Olsun, onlara gereken cevabı halkımız verecektir.”

  Bakan Tüzmen, kişi başına 5 bin dolar milli geliri, 10-15 bin dolara çıkartmak gerektiğini de vurgulayarak, “Dünyada kişi başına milli geliri 5 bin dolarla demokratik olarak yönetilen bir ülke var mı? 15 bin dolara kadar sıkıntıyı çekeceğiz. Şu anda Türkiye ihracatla büyüyor. Türkiye'nin dinamosu ihracattır. Türkmeni, Türkü, Kürtü, Arapı, Çerkezi birlik olup, yumruk olup Türkiye'nin yurt dışına ihracatını attırmalıyız” dedi.

  Davete, Mersin Valisi Hüseyin Aksoy ile çok sayıda iş adamı katıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı