Gündem Haberleri

  "Türkiye'nin boyun eğmesini beklemiyorduk"

  DHA
  10.01.2012 - 14:59 | Son Güncelleme:

  İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi'ndeki temsilcisi Hasan Ruhani, Türkiye'den "geçmişteki güven ortamının tekrar sağlanması için" Malatya'daki NATO füze kalkanı sistemi projesinin kaldırılmasını istedi.

  İran'da Düzenin Yararını Teşhis Konseyi'nin stratejik araştırmalar bölümünün başkanlığını da yürüten Ruhani, bugün Türkiye'nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım ile yaptığı görüşmede, Malatya'da kurulması planlanan NATO füze radarı sisteminin hedefinin İran olduğunu savunarak, Türkiye'den projenin kaldırılmasını istedi.

   

  Düzenin Yararını Teşhis Konseyi'nin yayınlandığı haber göre, Ruhani, Türk elçiye hitaben, "Türkiye, güven ortamının tam olarak sağlanması ve tüm yönlü ilişkilerin eskiden olduğu gibi gelişmesi için NATO füze savunma sistemini kaldırmalıdır" diye konuştu.

   

  TÜRK BÜYÜKELÇİNİN SAVUNMASINDAN İKNA OLMADI

  Türk Büyükelçi Ümit Yarım ise görüşmede, konu ile ilgili Ankara'nın tutumunu savunarak, "Bu radar hiçbir ülke için tehdit oluşturmamaktadır ve NATO tarafından konuşlandırılsa bile Türkiye'nin yönetimindedir. Biz daha önce de bu sistemin hiçbir komşu ülke aleyhine kullanılmayacağını söylemiştik" dedi.

   

  Aynı zamanda Uzmanlar Meclisi üyesi de olan Ruhani, Türk Büyükelçinin savunmalarını ikna edici bulmadığını belirterek, "Sizin söylediğiniz tam tersine ABD, sistemin konuşlandırılmasındaki ana hedefinin İran olduğunu belirtmektedir. Biz, Türk hükümeti ve iyi dostumuz olan ülke liderlerinden bu emre boyun eğmelerini beklemiyorduk" ifadesini kullandı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı