Gündem Haberleri

  Türkiye'den yardım kampanyası

  Ankara (AA)
  11.10.2005 - 17:23 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin maddi, manevi bütün varlığıyla Pakistan'ın yanında olacağını söyledi. Erdoğan, Başbakanlıkta bir yardım kampanyası başlatıldığını duyurdu.

  Erdoğan, AKP grup grup toplantısında yaptığı konuşmada, Pakistan, Afganistan ve Hindistan'ı etkileyen deprem felaketine değindi.
    
  Deprem felaketinde hayatlarını kaybedenlere rahmet dileyen Başbakan Erdoğan, Pakistanlı yetkililerin ölenlerin büyük bölümünün çocuklardan oluştuğunu bildirdiğini, bir neslin felakette kaybedildiğini kaydetti.
    
  Aynı acıları daha önce yaşamış bir millet olarak, herkesten evvel Türkiye'nin felakete uğrayanların yanında olması gerektiğini belirten Başbakan Erdoğan, “Bu büyük elem ve kederi onlarla paylaşmalıyız” dedi.
    
  “DEPREMDEN HEMEN SONRA ULAŞTIK”
    
  “Deprem felaketiyle karşı karşıya kalan kardeşlerimiz” diye nitelendirdiği Pakistan'ın, tarihin en zor zamanlarında Türklerin yanı başında olduğunu ifade eden Erdoğan, Güney Asya'da meydana gelen Tsunami felaketinde büyük bir duyarlılık gösteren milletin, devletiyle, medyasıyla, bankalarıyla, sivil toplum kurumlarıyla bu kez Pakistan, Afganistan ve Hindistan'ın yaralarını sarmak için üzerine düşeni yapacağına inandığını söyledi.
    
  Deprem felaketi haberi üzerine Türkiye'nin hemen harekete geçtiğini belirten Başbakan Erdoğan, depremden bir gün sonra Genelkurmay Başkanlığı'na ait 4 uçağın bölgeye ulaştığını anımsattı.
    
  Depremden en çok etkilenen Keşmir Bölgesi'nin Muzafferabat kentine ilk ulaşan uluslararası yardım elinin “Türk Kızılay'ı” olduğunu bildiren Erdoğan, 4 uçak ile bölgeye Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Genel Müdürlüğü'nün koordinatörlüğünde toplam 93 arama-kurtarma ve sağlık personeli, 5 araç, 2 ambulans ve 23 basın mensubunun gönderildiğini bildirdi.
    
  Türkiye'den giden yardım ekiplerinin, bu şehirde kamp kurarak çalışmalara başladığını hatırlatan Erdoğan, Kızılay'ın, Pakistan Kızılay'ı ile İslamabad'da insanı yardım faaliyetlerini ortaklaşa  yürüttüğünü söyledi.
    
  “ONLARIN YANINDA OLACAĞIZ”
    
  Sağlık Bakanlığı ekiplerinin, şehrin stratejik iki yerine poliklinik kurarak, hizmet vermeye başladığını da kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
    
  “TSK ve sivil savunma ekipleri çalışmalarına yine aynı hızla devam etmektedir. Bu çerçevede, Türk Kızılay'ının öncü ekipleri beraberlerinde 250 bin dolar nakit para, 10 ton gıda, çocuk maması ve hijyenik maddeler götürmüşlerdir. Yarın da 12 ton dayanıklı gıda maddesi, 10 bin battaniye gönderilecektir.
    
  Sivil toplum örgütlerimiz büyük bir duyarlılık ile organize olup kardeşlerimizin yardımlarına koşmaktadır. Ramazan ayı nedeniyle, bölgede bulunan İnsani Yardım Vakfı da bir mobil hastane ve bir gezici aş evi ile yardım vermektedir.
    
  Bugün, bir askeri nakliye uçağımız, 40 doktor, bir ambulans, bir jeep ve çeşitli tıbbi malzemeyle yola çıkmıştır. Yarın ise Kızılay tarafından bir askeri nakliye uçağı ile 13 ton gıda, çadır ve çeşitli yardım malzemeleri bölgeye sevk edilecektir ve bu tempo aynen devam ettirilecektir.
    
  Yardım faaliyetlerinin koordinasyonu ile ilgili olarak bugün ilgili bakanlık ve kurumlarımız bir toplantı düzenlemişlerdir.
    
  Ayrıca bölgeye nakdi yardım toplamak üzere Başbakanlıkta bir yardım kampanyası başlatılmıştır. Deprem felaketinde yara alan kardeşlerimize şifa, ölenlere rahmet diliyorum.
    
  Maddi manevi bütün varlığımızı yanlarında olacağımız Başbakan Şevket Halil kardeşime de bildirdim, sürekli irtibat halinde olmamız gerektiğini karşılıklı olarak tespit ettik.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı