Gündem Haberleri

  Türkiye'den tokat gibi tepki

  Hürriyet Haber
  30.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bir grup İtalyan milletvekili ve PKK'nın siyasi organı ERNK'nın girişimi ile Sözde Kürt Parlamentosu'nun İtalyan Parlamentosu'nda toplanmasının Ankara ile Roma arasında yarattığı kriz büyüdü.

  Türkiye'nin uyarılarına rağmen, dün İtalyan Parlamentosu'nda bölücü örgütün toplantı yapması üzerine, Türk Dışişleri Bakanlığı, Roma Büyükelçisi İnal Batu'nun Ankara'ya çağırılması için hazırlık yapıyor.

  Kaynaklar, geçtiğimiz aylarda bir grup İtalyan parlamenterin de gizlice Şam'da PKK Lideri Abdullah Öcalan ile biraraya geldiğini ve Roma'da yapılan toplantının detaylarının da bu görüşmede kararlaştırıldığını belirttiler. Türkiye'nin bu konuda da İtalya'dan bilgi istediği öğrenildi. Büyükelçi Batu, Roma'daki olayın seyrine göre ya Ankara'ya istişarelerde bulunulmak üzere geçici olarak çağırılacak ya da resmen geri çekilecek. İtalya'nın, Türkiye'nin 4.5 milyar dolarlık saldırı helikopteri ihalesinden de çıkarılabileceği belirtildi.

  DIŞİŞLERİ ÇOK SERT

  Dışişleri yetkilileri, İtalya'nın bu tutumu ile ilgili çok sert bir ifade kullandılar. Yetkililer, ‘‘Türkiye'nin İtalya'ya karşı itimadı kökten sarsılmıştır. Sözde Sürgünde Kürt Parlamentosu'nun toplantısına İtalyan Parlamentosu'nda değil, İtalyan toprağında bile izin vermek başlı başına tamiri çok güç bir hatadır. İp artık kopacağı en ince noktaya gelmiştir’’ dediler.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı