Gündem Haberleri

  Türkiye'den sürpriz para politikası adımları

  FT
  21.01.2011 - 12:38 | Son Güncelleme:

  Gelişmekte olan ülkelerin çoğunda faiz artırımına gidilirken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) iki ay üst üste indirime giderek alışılmışın dışında para politikası uygulamalarına imza atıyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor  

  Financial Times'ta, Merkez Bankası'nın sürpriz olarak tanımlanan bu hamlesi için yazılan analizde şu görüşlere yer verildi:

   

  "Uyguladığınız politikalar açısından aynı anda hem şahin hem de güvercin olabilir misiniz? Eğer, ısınmakta olan bir ekonomiyi, kredilerdeki artışı, büyüyen cari açığı ve sıcak para girişiyle oynak bir kuru kontrol etmeye çalışan bir merkez bankasıysanız, büyük olasılıkla böyle olmanız gerekebilir.

   

  "Bu da, normal şartlarda temkinli duruşuyla bilinen TCMB'nin, neden radikal kararlarını alındığı bir cepheye dönüştüğünü açıklıyor. TCMB, para politikasında aynı anda hem gevşeme hem de sıkılaştırma önlemleri alarak iki uçlu politika deneyine devam ediyor. Merkez Bankası'nın bu uygulaması ekonomileri ısınan diğer gelişmekte olan ülkeler için önemli dersleri ortaya çıkarabilir.

   

  "TCMB, dün üst üste ikinci ayında bankaların munzam karşılık oranlarını artırırken faizlerde ise indirime gitti. Banka bu hamlesiyle, sıcak para girişini azaltmayı, artan kredi kullanımını sınırlamayı ve gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 6'sına denk gelen cari açığı düşürmeyi amaçlıyor. Görünüşe bakılırsa bu politika işe yarıyor. Karar sonrası lira, dolar karşısında son altı ayın en düşüğüne gerilerken, spekülatif amaçlı sermaye girişi de yavaşladı.

   

  "Türkiye, ekonomistlerin 'enflasyon/sermaye girişi ikilemi' diye tanımladıkları sarmala yakalanmış durumda. Türkiye hızlı büyüyor ve yatırımcılar da buraya para getiriyor. Hal böyle olunca, enflasyon artıyor, lira güçleniyor ve varlık fiyatlarında balon oluşumunun fitili ateşleniyor. Başta Brezilya olmak üzere diğer gelişmekte olan ekonomiler de bu problemle karşı karşıya bulunurken, yatırımcıların küresel çaptaki büyüme ve gelir arayışı sorunu daha da alevlendirebilir.

   

  "Ancak, iki uçlu para politikası sürdürülebilir olmayabilir. Türkiye'de enflasyonun bu yılsonunda yeniden artışa geçmesi muhtemel göründüğü gibi bu hali hazırda uygulanan politikada değişikliğe gidilmesine zorlayabilir. Türkiye'nin içinde bulunduğu bu açmaza daha iyi çözüm ise daha fazla doğrudan yatırım çekmek için yapısal reformların hayata geçirilmesi olacaktır.

   

  "TCMB, adım atma konusunda haklı ancak Para Politikası Kurulu'nun üyeleri, ana önceliklerinin kuru kontrol etmek gibi imkansız bir iş olmadığını aksine fiyat istikrarını sağlamak olduğunu unutmamalı."

   

  * Bu yazı Financial Times'ta "Turkey: policy surprise for investors" başlığıyla yayımlanan analizden derlenmiştir.

   

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı