GeriGündem Türkiye'den Suriyeli komutanlara seslendi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'den Suriyeli komutanlara seslendi

Türkiye'den Suriyeli komutanlara seslendi
refid:18128840 ilişkili resim dosyası

Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınan subaylar adına konuştuğunu iddia eden Suriyeli bir muhalif, ülkesindeki komutanlara "halkın tarafına geçmeleri" için çağrıda bulundu.

Associated Press'in haberine göre, Hatay'daki sınır köyü Güveççi'de basın toplantısı düzenleyen Hasan el Şandi isimli muhalif, 16'sı Türkiye'ye kaçan, 33'ü ise halen Suriye'de görev yapan toplam 49 subay adına konuştuğunu ifade etti.

Suriye ordusunda görevli diğer komutanlara seslenen El Şandi, "Siz de halkın tarafına geçin" diye konuştu.

SURİYELİ MUHALİFLERDEN MOSKOVA'YA ÇAĞRI

Suriyeli muhalifler, Şam yönetimi aleyhinde diplomatik alandaki çalışmalarını da sürdürüyor.

Moskova'ya giden muhalifler, Rusya'ya, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı baskıya son vermesi için zorlaması çağrısında bulundu.

Kremlin'in Ortadoğu Temsilcisi Mihail Margelov ile bir araya gelen Suriyeli muhaliflerden oluşan heyetin başkanı Radvan Ziade, basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Suriye'nin muhalefet üzerinde baskı kurma gibi davranışlarının kabul edilemez olduğunu açıkça anlatmak için Rusya'nın Suriye rejimine baskı kurma yoluna başvurabileceğini" belirtti.

"SURİYE'DE SURİYE HALKINDAN BAŞKA DOSTUMUZ YOK"

Mihail Margelov da şiddetin her türlüsüne son verilmesi ve siyasi görüşmelerin yapılması çağrısında bulunarak, "Rusya'nın Suriye'de Suriye halkından başka dostu olmadığını" söyledi.

Rus yetkililer, Esad'a reform çağrısında bulunurken, hükümetle görüşmeyi reddeden muhalifleri de eleştiriyor. Moskova ayrıca, Batı ülkelerinin Suriye'nin içişlerine müdahale etmemesi uyarısında bulunmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev, Batının Libya'ya yönelik BM kararını kullanma biçiminden Moskova'nın memnun olmadığını belirtmiş, Suriye konusunda olası bir Batı destekli BM kararına karşı çıkacaklarını ifade etmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle