Gündem Haberleri

  Türkiye'den Suriye'deki muhaliflere silah sağlanmıyor

  AA
  22.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Türkiye sınırından Suriye'deki muhalif gruplara silah sağlanmadığını belirterek, Suriye'de barışçıl bir çözüm bulunmasının istendiğini söyledi.

  Çeviköz, İngiliz yayın kurumu BBC'de yayımlanan "Newsnight" programına katılarak, sunucu Gavin Esler'in Suriye'ye ilişkin sorularını yanıtladı.

  "Suriye'de yaşananlardan Türkiye'nin ne kadar endişeli olduğunun" sorulması üzerine Büyükelçi Çeviköz, "Tüm işaretler, ülkede artarak büyüyen insani sorun olduğunu gösteriyor ve bu durum, sınır ülkelerini de etkiliyor, özellikle Lübnan ve Türkiye'yi" dedi.

  Geçen iki hafta içinde Suriye'den Türkiye'ye 15 binden fazla kişinin geldiğini kaydeden Çeviköz, Türkiye'de 43 binden fazla Suriyeli ile sekiz kampın bulunduğunu, yeni kampların kurulmakta olduğunu kaydetti. Çeviköz, Türkiye'nin Suriye'den gelen mülteci sayısının daha da artmasından endişe duyduğunu ve bu olasılığın "korkutucu" olduğunu dile getirdi.

  "Suriyeli muhaliflere silah sağlanmasında Türkiye'nin yardımcı olup olmadığı" sorusuna ise Çeviköz, "Hayır. Biz Suriye halkının demokratik haklarını destekliyoruz ve soruna barışçıl bir çözüm bulunmasını istiyoruz. Bu nedenle, şiddeti tercih etmemiş muhalif grupları destekliyoruz" diyerek yanıt verdi.

  Türkiye sınırından muhalif gruplara silah sağlanmadığını vurgulayan Çeviköz, programa katılan ve "Suriye'yi İnşa Etmek" isimli muhalif grubunun üyesi olan Dr. Rim Turkmani'nin, "Türkiye'nin muhalif grupları silahlandırmadığının doğru olmadığı" iddiasını da yanıtladı.

  Büyükelçi Çeviköz, Türk hükümetinin Suriye'de şiddeti tercih eden grupları desteklemediğini belirterek, Türkiye'nin muhalif grupları ve Suriye halkının demokratik haklarını desteklediğini söyledi.

  "Rusya'nın, Suriye konusundaki tavrından çok rahatsız oldunuz mu" sorusuna ise Çeviköz, uluslararası toplumun dayanışma göstermesi gerektiğini, BM Güvenlik Konseyi'nin bu konuda sorumluluğu olduğunu ancak bazı BMGK üyelerinin başkalarından farklı düşündüğünü, dolayısıyla bir karar alınamadığını kaydetti.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı