Gündem Haberleri

  Türkiye'den Kongo'ya kurban bağışı

  Hürriyet Haber
  12.01.2006 - 11:32 | Son Güncelleme:

  İngiltere'de resmi hayır kurumu olarak 2000 yılında kurulan Yeryüzü Doktorları (Doctors Worldwide), Türkiye Ofisi tarafından nüfusunun yüzde 15'i Müslüman olan Kongo için başlatılan “Kurban Bağışı” kampanyasına 2 bin 702 adet bağış yapıldığı bildirildi.

  Yeryüzü Doktorları Türkiye Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Haydarpaşa Numune Eğitim Hastanesi 2.Üroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. M. İhsan Karaman, AA Muhabirine yaptığı açıklamada, uluslararası yardım hizmetlerini daha kolay ve bürokratik engellere takılmadan yapabilmek amacıyla İngiltere'de resmi hayır kurumu olarak tescili yapılan ”Doctors Worldwide”nin, İngiltere'den denizaşırı bölgelere kalkınma ve gelişme yardımları yapan Sivil Toplum Kuruluşları Birliğine de (BOND) üye olduğunu söyledi.

  Kendilerinin de merkezin Türkiye Ofisi'ni 2004 yılında oluşturduklarını ve gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmalar yaptıklarını anlatan Karaman, “Şu an 100 gönüllü sağlık mensubu üyemiz var. Üye sayımız da her geçen yıl artıyor” dedi.

  Karaman, Kongo ile 2003 yılında bu ülkeden gelen bir sağlık hizmeti talebi üzerine bağlantı kurduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “Yeryüzü Doktorları İngiltere ekibi 2003 yılından beri Kongo'da çeşitli aktivitelerde bulundu. Gambela/Lubumbashi bölgesinde bir doğum kliniği açıldı ve hizmete devam ediyor. Ayrıca Ekim 2005 sonu itibariyle 30 bin çocuk sünnet edildi. Biz de Yeryüzü Doktorları Türkiye Ofisi olarak Lubumbashi'ye 700 kilometre uzaklıktaki Kamina kenti yakınlarda hizmete girecek bir Doğum Kliniği inşa ediyoruz. Kurban bayramı öncesi de nüfusunun yüzde 15'i Müslüman olan bu ülke için kampanya başlatmayı kararlaştırdık. Bayram'dan 20 gün önce başlattığımız kampanyaya olan katılım bizi oldukça mutlu etti. Kongo'daki koyunların rayiç bedeli olan 50 dolardan başlattığımız kampanyaya kısa sürmesine rağmen 2 bin 26 kişi toplam 2 bin 702 adet kurban bağışladı. Türkiye'nin her tarafından katılımın olduğu kampanya da hedefe ulaştık.”

  Karaman, kampanyaya bağışlanan kurbanların Kongo'daki görevliler tarafından kesilerek Müslüman halka dağıtıldığını kaydederek, Yeryüzü Doktorları Türkiye Ofisi olarak bu yöndeki etkinliklerine önümüzdeki günlerde devam edeceklerini, vatandaşlardan kendilerine destek olmalarını beklediklerini sözlerine ekledi. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı