GeriGündem Türkiye'den KKTC için diplomatik girişim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türkiye'den KKTC için diplomatik girişim

Kıbrıs'taki referandumların ardından önceliğini, KKTC'ye uygulanan ambargoların kaldırılması olarak belirleyen Ankara, bu yöndeki girişimlerini sürdürüyor.

Dışişleri Bakanlığı, dün AB ve BM Güvenlik Konseyi üyeleri büyükelçilerine verdiği brifingin ardından bugün de İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) ülkelerini Kıbrıs konusunda gelinen noktaya ilişkin bilgilendirdi.

  

Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Baki İlkin tarafından verilen brifingde, İslam ülkelerinden ambargoların kaldırılarak, KKTC ekonomisinin canlandırılabilmesi için ellerinden ne geliyorsa yapmaları istendi.

 

Diplomatik kaynaklar, bu çerçevede İslam ülkelerinin KKTC'ye ihracatı başlatabilecekleri ya da gemilerini KKTC limanlarına gönderebileceklerini belirtiyorlar.

  

Ankara, İslam ülkelerinin ardından bugün ayrıca, AB, BM veya İKÖ gibi bir uluslararası örgütle organik bağlantısı bulunmayan çeşitli ülkelerin büyükelçilerine brifing vererek, aynı mesajları aktaracak. Bu ülkeler arasında, Japonya, Avustralya, Latin Amerika ülkeleri, Norveç ve İsviçre bulunuyor.

   

KKTC'YE UYGULANAN AMBARGO

   

Bu arada, KKTC üzerindeki ambargoların AB Adalet Divanı'nın (ABAD) aldığı karara dayandırılarak sürdürüldüğüne dikkat çeken diplomatik kaynaklar, ambargoların hukuken kaldırılabilmesi için yeni bir ABAD kararına ihtiyaç bulunduğunu belirtiyorlar.

  

Aynı kaynaklar, ABAD'dan yeni bir karar çıkartılmasının zorluğuna da işaret ederek, bu nedenle ambargoların fiilen kaldırılması gerekliliğinin önemini vurguluyorlar.

  

Rum kesimi, 90'lı yılların başında yaptığı girişimle AB üyesi ülkelerin KKTC ürünlerine ambargo uygulamasını sağlamıştı. Rum yönetiminin KKTC ihraç ürünlerine karşı İngiliz Yüksek Mahkemesi'nde başlattığı süreç, daha sonra AB'nin yargı organı AB Adalet Divanı'na taşınmış ve ABAD'ın 5 Temmuz 1994'te Türk tarafı aleyhine aldığı karar, KKTC üzerinde uygulanan ambargonun hukuki dayanağını oluşturmuştu.

 

ABAD kararı, KKTC AB tarafından resmen tanınmadığı için, Kıbrıs Türk makamlarının verdiği ihracat belgelerinin geçersiz olması hükmünü içeriyor. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle