Gündem Haberleri

  Türkiye'de rakı sevenler giderek yalnız kalıyor

  Newsweek
  25.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Newsweek, Türkiye'de alkol kullanımının giderek azalmasını konu alan bir makale yayımladı.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor  

   

  Modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, rakıyı o kadar çok seviyordu ki, karaciğer hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. 

   

  Ancak alkol, Türkiye’nin kültür savaşlarındaki son savaş alanı haline gelmeye başladı. İslami kökenli muhafazakar AK Parti tarafından bu ay sunulan düzenlemeler, elit kesimde tepkiye yol açtı.

    

  Getirilen kısıtlamalar çok gaddarca değil: Alkolün spor alanında ve gençlere yönelik faaliyetlerde reklamının yapılmasının yasaklanması ve otoyollarda alkol satışının durdurulmasını öngörüyor. Türkiye’deki alkollü içki satışı iznini çizen kurallar ABD ve birçok Avrupa ülkesine göre daha gevşek. Buna rağmen, İstanbul’da yaşayan bar çalışanı İlker Gül, AK Parti’yi eleştirenlerin, yeni düzenlemeleri “toplumda alkolü yasaklamak için devlet koordineli kampanyanın” başlangıcı olarak gördüğünü belirtti.

    

  Koordineli olsun olmasın, Türkiye’de alkol kullananların azaldığına dair delil var. Aralık ayında, Tunceli’de iki bin kişinin oluşturduğu grup, birahanelerin camlarını kırarak buralarda kadınların çalıştırılmamasını istedi. Aydın da ise Ankara’daki yetkililerin daha sonra müdahale ettiği olayda, polis alkol sunan restoranlara baskın düzenledi.

   

  Aynı zamanda, 2003-2008 yılları arasında hanelerdeki içki tüketimi yüzde 34 azaldı. Sonuç olarak, Türkler ortalama olarak İrlandalıların tükettiğinin 10’da biri kadar alkol tüketir hale geldi. Atatürk’le aynı rakı sevgisini paylaşan Türkler, kendilerini giderek daha kuru bir alanda buluyor.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı