Gündem Haberleri

  Türkiye'de Obama'ya duyulan güven bir yılda yüzde 11 azaldı

  Hürriyet Planet
  18.05.2011 - 13:42 | Son Güncelleme:

  Dünyanın önde gelen kamuoyu yoklama şirketlerinden Pew Araştırma Merkezi’nin Küresel Yaklaşımlar Anketi, ABD Başkanı Barack Obama’nın İslam dünyasındaki imajının geçtiğimiz bir yıl içinde büyük oranda gerilediğini ortaya koydu. Özellikle Türkiye’de Obama’ya duyulan güvende yüzde 11’lik bir gerileme olması dikkat çekti.

  Araştırmanın sonuçları sadece Obama'nın çocukluğunu geçirdiği en kalabalık Müslüman ülke Endonezya'da hala ABD'ye karşı olumlu bir görüş bulunduğuna işaret ediyor. Ancak bu ülkede bile 2010'dan 2011'e ABD'nin olumlu imajı yüzde 59'dan yüzde 54'e geriledi.

   

  Obama'nın Kuzey Afrika ve Ortadoğu'daki demokrasi yanlısı gösterilerle ilgili yapacağı konuşmanın bir gün öncesinde yayımlanan araştırma 21 Mart – 26 Nisan döneminde Türkiye, Mısır, Endonezya, Ürdün, Lübnan ve Filistin topraklarında yapıldı.

   

  Araştırmanın bulgularına göre, Türkiye ve Ürdün’de ABD’ye olumlu bakanların oranında önemli bir düşüş oldu. Ürdün'de bu oranın yüzde 13'ten yüzde 8'e, Türkiye'de ise yüzde 17'den yüzde 10'a gerilediği görüldü.

   

  BİR YILDA YÜZDE 11 GÜVEN KAYBETTİ

  Araştırma,aynı zamanda Türkiye’de yaşayanların sadece yüzde 12'sinin Obama'ya güvendiğini gösterdi. Bu oran 2010 yılına kıyasla yüzde 11’lik bir gerileme yaşandığı anlamına geliyor.

   

  Filistin topraklarında Obama’nın uluslararası ilişkilerde doğru adımlar attığını düşünmeyenlerin oranının yüzde 84’ü bulması ise Başkan’ın Ortadoğu’da barış sağlama girişimlerinin kamuoyunda gördüğü desteğin ne kadar sınırlı olduğuna dair önemli bir gösterge oldu.

   

  PAKİSTAN VE MISIR'DA KÜÇÜK ARTIŞ

  Araştırma sonuçları Pakistan'da ABD'ye olumlu bakışın yüzde 17'den yüzde 11'e düştüğü, buna karşılık Obama'ya duyulan güvenin yüzde 8'den yüzde 10'a yükseldiğine de işaret etti.

   

  Hüsnü Mübarek rejiminin devrilmesinin ardından Mısır’da da hem ABD’ye hem de Obama’ya duyulan güvende küçük bir artış gözlendi. Ürdün'de de Obama'ya duyulan güven 2 puan artarak, yüzde 28 oldu.

   

  DEMOKRASİYE EVET, ŞERİATA HAYIR

  Araştırmada ayrıca katılımcıların demokrasiyle ve şeriatla ilgili görüşleri de soruldu. Pakistan dışındaki ülkelerde katılımcıların çoğunluğu yüzde 70’e varan oranlarda demokrasiyi diğer yönetim biçimlerine tercih edeceklerini belirtti.

   

  Pakistan, Ürdün ve Mısır’daki katılımcılar yasaların Kur’an-ı Kerim’i temel alması gerektiği konusunda kesin görüşler bildirirken, Türkiye, Lübnan, Endonezya ve Filistin topraklarında bu fikre destek verenler azınlıkta kaldı.

   

  ARAP BAHARI NE GETİRECEK?

  Arap ülkelerindeki muhalif gösterilerle ilgili olarak Türkiye, Mısır, Ürdün, Lübnan ve Filistin topraklarında yaşayan çoğunluk katılımcı haberleri takip ettiklerini ve gelişmeleri heyecanla karşıladıklarını söyledi. Ürdün, Lübnan ve Filistin topraklarındaki her 10 katılımcıdan 7’si protestoların daha fazla demokrasi getireceğini söylerken, Türkiye ve Endonezya’da bu oran daha aşağılarda kaldı.

   

  Araştırmanın sonuç bölümünde El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in öldürülmesinden sonra sonuçların değişebileceğine dikkat çekildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı