Gündem Haberleri

  'Türkiye'de insan hakları iyileşiyor'

  A.A.
  19.01.2006 - 09:49 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch), Türkiye'de geçen yılın en büyük başarısının, polis karakollarında kötü muameleyle ilgili bildirimlerde düşüş olması ve işkenceyle mücadele alanında ilerleme sağlanması olduğunu belirtti.

  Merkezi New York'ta bulunan örgütün yayınladığı 2005 yılı raporunda, buna karşın dil ve ifade özgürlüklerinin garanti altına alınması konusunda çok az ilerleme olduğu, ayrıca polisin sokak eylemleri sırasında gereksiz yere şiddete başvurduğu görüşü dile getirildi.

  NEWSWEEK LİSTESİNDE TÜRKİYE "DÜŞÜŞTE"

   

  Amerikan haber dergisi Newsweek, Türkiye’yi "düşüşte olan ülkeler" arasında gösterdi. Newsweek’in "in" ve "out" olan ülkeleri listelediği köşesinde, Türkiye "out" ülkeler arasında yer aldı. Dergi Türkiye’nin "out" olmasını, Orhan Pamuk ve Avusturya’nın dönem başkanlığına bağladı. Dergide "Romancı Pamuk hakkında açılan dava Ankara’nın saygınlığına zarar verdi. Ayrıca Türkiye’ye karşı oldukça şüpheci olan Avusturya’nın Ocak ayında Avrupa Birliği Dönem Başkanlığını almasıyla Türkiye ile müzakereler dondurulabilir" yorumunu yaptı.

  Dergiye göre Türkiye ile birlikte, petrolle ilgili yasal düzenlemelerinden dolayı Japonya, nükleer çalışmaları nedeniyle İran ve Mahmut Abbas’ın partisini zayıflatıp Hamas’ı güçlendirdiği gerekçesiyle Filistin de "out" olan ülkeler listesinde yer aldı. (ANKA)

    

  PKK TERÖRÜ

   

  Terör örgütü PKK tarafından alevlendirilen şiddetin Türkiye'de gerilimi artırdığı kaydedilen raporda, bu şiddetin, güvenlik güçlerinin insan hakları ihlallerini de içeren ağır müdahalelerini tahrik ettiği savunuldu.

    

  Raporun ifade ve inanç özgürlüğüyle ilgili bölümünde, “İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2005 Kasım ayı itibariyle, şiddet yanlısı olmayan görüşleri nedeniyle hapis cezası çeken hiçkimseyle ilgili bilgiye sahip değildi” denildi.

   

  KONUŞMALARINDAN DOLAYI SUÇLANDILAR

   

  Bununla birlikte raporda, çok sayıda kişinin konuşmalarından dolayı suçlandığı, bu suçlamaların çoğunun cumhurbaşkanına, bayrağa ve devlet kurumlarına saldırıyı suç sayan maddelerle ilgili olduğu belirtildi. Raporda, yazar Cemal Tokpınar ve Orhan Pamuk örneklerine yer verildi.

    

  BAŞÖRTÜSÜ

   

  Örgütün raporunda, dini sebeplerden dolayı başörtüsü takan kadınların yüksek öğrenim, kamu hizmeti ve siyasi hayattan yasaklanmaya devam edildikleri kaydedildi.

    

  AZINLIK HAKLARI

   

  Azınlık haklarına saygıyla ilgili olarak da raporda, mahkemelerin ve devlet görevlilerinin dil özgürlüklerini kısıtlamayı sürdürdükleri öne sürüldü ve bazı örneklere yer verildi.

    

  ŞEMDİNLİ OLAYI: YASADIŞI İNFAZ

   

  Raporun “Yasadışı İnfaz” bölümünde, Şemdinli'deki kitapçı dükkanına bomba atılması olayı anlatıldı. Toplanma özgürlüğüyle ilgili olarak da, polisin 2005 yılında barışçıl gösterileri dağıtmak için sürekli olarak gereksiz yere güç kullandığı iddia edildi.

    

  KÖTÜ MUAMELEDE AZALMA

   

  Karakollarda muameleyle ilgili olarak raporda, “gözaltının ilk anlarından itibaren bir avukatla görüşme hakkı da dahil olmak üzere, alınan önlemler sayesinde, kötü muameleye ilişkin bildirimlerin azalmaya devam ettiği” kaydedildi.

    

  KÖYLERİNE DÖNEMEDİLER

   

  “Zorunlu İç Göç” başlıklı bölümde, Güneydoğu Anadolu'da göçe zorlananköylülerin büyük bölümünün hala köylerine dönemedikleri, köy korucularının şiddet tehditlerinin dönüşün önünde önemli bir engel oluşturduğu görüşü dile getirildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı